Kalender Akershus

Oppdatert 27.08.09 19:42

"Luftpenger og luftslott" ?

 

Svar til innlegg 23.12.04 fra Anna Smestad, gruppeleder i Skedsmo Ap.

I sitt innlegg - som hun kaller " Frp- luftpenger og luftslott" er Smestad forundret over at Frp ikke har lagt inn penger i sitt budsjett til erverv og opparbeidelse av park i Kirkegata 10. Med de erfaringer jeg har med Ap og dets krumspring i denne reguleringssaken så forstår jeg Ap's behov for å markedsføre sine nye skatteinntekter. At Arbeiderpartiet har kjempet for full utbygging med 2 blokker i Kirkegata 10 siden reguleringssaken startet i mars 2002 bør nå være kjent for de fleste. Det har ført til at utnyttelsesgraden av tomta og dermed også prisen har økt. Noe sikkert tomteeier og Ap-medlem Noreide setter pris på. I kommunestyrets møte 08.12.2004 ble det vedtatt å gjennomføre Ny behandling av reguleringsplan etter omforent forslag fra SV, Frp,H.

Vedtaket var enstemmig fordi også Ap og Krf   gjorde helomvending og sluttet seg til.

Det bør forundre flere enn meg denne snuoperasjonen som Ap gjorde, men det var sikkert mer bekvemt enn å være alene om Nei til Kulturpark. At regulering kommer før opparbeidelse bør da ikke forundre fru Smestad. At vi bl.a. foreslår at Nebbursvollen legges ut for salg med tanke på at stedet kan videreutvikles til helårs badeland registrerer jeg at hun slår fast er uaktuelt. Ja makta rår !

 

Når det gjelder de 7 mill. som rådmann - ikke Frp - kaller   samlede besparelser/merinntekter på renter/avdrag i 2004 , så foreslår vi at de brukes i 2005 imotsetning til rådmannens forslag om å sette det på reservefond.

 

Jeg vet like godt som Anna Smestad at vår kommune ikke flyter over av penger som hun uttrykker det. Men i motsetning til Ap som innførerer en ny skatt med muligheter for flere økninger, så la Frp fram et budsjettalternativ der vi gjorde mange omfordelinger. Vi ønsket en generell reduksjon av kommunens eksterne bruk av konsulenthjelp/advokater med ca.1,2 mill.

Vi ønsket også å få en prioritert liste over kommunale leiligheter, tomter og eiendommer som kan legges ut for salg. Vi ba også om en liste over lovpålagte oppgaver, men vi foreslo ikke å nedlegge noen. Derimot gikk vi som det eneste partiet imot økninger av egenandeler for varm mat, hjemmehjelp, trygghetsalarm og utkjøring av hjelpemidler. Vi foreslo også å beholde søskenmoderasjonen i barnehager som tidligere og at det ikke skulle foretas reduksjon i barnevernet. En styrking av hjemmetjenesten med 3 årsverk samt 7 mill til Hospice var også noen av våre prioriteringer.

 

Takket være regjeringens budsjettforlik med Frp, ble kommunenebudsjettene litt mindre stramme enn fryktet. Det må nok selv Ap innrømme. Så får vi bare vente å se hvor mye "luftpenger og luftslott"   det ligger i eiendomsskatten som Anna Smestad tolker som ryddighet.

 

Wenche Pettersen

Gruppeleder Skedsmo Frp