- Kontrollsak er fortsatt aktuelt, sier Anders Anundsen (FrP), leder av Stortingets kontroll- og konstitusjonskomité, etter Audun Lysbakkens (SV) utdeling av midler til egen ungdomsorganisasjon.

Anders-Anundsen.jpg
Anders Anundsen (FrP)

Saken om at statsråd Audun Lysbakken overprøvde embetsverkets klare anbefaling og tildelte midler til SU-organisasjonen Jenteforsvaret, har vokst dag for dag denne uken.

- I en situasjon hvor statsråden aktivt går imot embetsverkets anbefalinger i en sak der hans egen ungdomsorganisasjon er involvert, må man legge til grunn at kravet til aktsomhetsvurdering er ekstra stort. Så viser det seg altså at statsråden har sviktet fullstendig og med sin handlemåte gjort saken enda mer alvorlig, sier Anundsen.

Lysbakken redegjorde onsdag formiddag for tildelingen av midler til hans parti SVs egen ungdomsorganisasjon gjennom det såkalte Jenteforsvaret. Anders Anundsen er langt fra imponert over statsrådens håndtering av saken.

Han sier det fortsatt er aktuelt for kontroll- og konstitusjonskomiteen å åpne egen kontrollsak mot statsråden etter at han nok en gang har redegjort skriftlig for komiteen.

- Statsråden burde informert om dette allerede første gang han forklarte seg om sin handlemåte. Han burde forstått at informasjonen om overprøving av embetsverket var av interesse for komiteen, sier Anundsen.

- Det er uforståelig at en statsråd som forvalter offentlige midler ikke er mer aktsom enn Lysbakken har vært i dette tilfellet. Han burde sett svakheten i at Jenteforsvarets aktiviteter rettet seg utelukkende mot jenter og at det kunne reises spørsmål fra omgivelsene knyttet til å innvilge midler til en organisasjon utgått fra SU, sier Anundsen.

- Dette forsterker mistanken om udetonerte bomber i departementets øvrige tilskuddsforvaltning. Vi avventer departementets gjennomgang av dette, og vil deretter nøye studere fremkommet materiale.

- I denne saken har deler av Lysbakkens partiorganisasjon brukt departementets midler som om de kom fra egen lommebok, slik at de kunne brukes til å finansiere aktiviteter knyttet til SVs ungdomsorganisasjon, sier Anundsen.