Kalender Akershus

19.02.08 15:03

Korrigering  til Skedsmo Venstre

Skedsmo Venstre har vedtatt en uttalelse på sitt årsmøte 13. Februar som er lagt ut på deres hjemmesider. Skedsmo FrP er i hovedsak enige i uttalelsene om sammenslåing av kommuner, men ønsker å korrigere noen faktaopplysninger som er feil i uttalelsen.

Danmark gjennomførte en kommunalreform som trådte i kraft 1. Januar 2007 og ikke i år. Samtidig er antall kommuner redusert til 98 og ikke 275 som det feilaktig fremgår av artikkelen. 275 er det opprinnelige antall kommuner som var i Danmark før reformen.

Det som i tillegg er interessant er at Danmark har kvittet seg med sine 14 amter (tilsvarende fylker i Norge) og erstattet disse med 5 regioner. Bakgrunnen for denne omstruktureringen er blant annet å få en bedre og mer effektiv offentlig struktur.

Dersom Venstre ønsker å gjøre noe for å effektivisere dagens system i Norge anbefaler Skedsmo FrP at Venstre slår seg sammen med Fremskrittspartiet for å jobbe sammen med oss med det mål for øyet å fjerne fylkeskommunen slik det er i dag.

Fremskrittspartiet ønsker å overføre mer makt tilbake til kommunene og en del oppgaver tilbake til staten. Fylkeskommunen er et unødvendig fordyrende byråkratisk ledd i forvaltningen som ikke utfører noen oppgaver som ikke staten og kommunene kan utføre selv.