Horten SV mener faktisk at sentrale politikere i Oslo er bedre i stand til å ivareta interessen til Hortens innbyggere, enn de politikerne kommunens innbyggere har valgt til eget kommunestyre.
Vi i Horten FrP synes dette lovforslaget er et hån mot det kommunale selvstyre, og en fallitterklæring til oss som lokalpolitikere. Dette er også stikk i strid med hva regjeringen tidligere har lovet. Regjeringspartiene har lovet at kommunene skulle få større ansvar for strandsonebestemmelsene når ny plan- og bygningslov skulle leges frem. (nok et løftebrudd fra regjeringen). Focas applauderer en innskrenking i lokaldemokratiet. Grunnen til det kan ikke være annet enn at SV er for feige til å ta ansvaret for sine beslutninger, og at ansvaret for å forvalte strandsonen er for vanskelig for SV.
Jeg vil for øvrig fremheve, at det med FrP sin arealpolitikk, ikke er fritt frem, men at vi står for at den private eiendomsretten skal vektlegges sterkt. Våre innbyggere som har kjøpt en eiendom skal ha stor frihet til å forvalte denne ut fra egne interesser. Kjære innbyggere, hvis dere ønsker stor råderett over deres eiendom, er FrP alternativet!
Stein-Roger Nilssen
Horten FrP, medlem av hovedutvalg for bygg og regulering

