Kalender Vestfold

31.08.11 21:56

 

Et verdig omsorgstilbud.

 

Det er vanskelig å huske sist eldreomsorg ikke var et stort valgkamptema. Dessverre er det også blitt et tema i denne kommunevalgkampen. Det skjer alt for ofte at eldre mennesker med pleiebehov blir gjort til en salderingspost og ikke får den prioritet de har fortjent.

Sandefjord FrP kan ikke skjønne at velferdssamfunnet ser så forskjellig på rettigheter gitt til barn, gjennom barnehage og skole, og de rettigheter den eldre generasjon skal ha for å føle trygghet når helsen svikter, og muligheten til å klare seg uten hjelp ikke lenger er tilstede.

Mye av dette er dessverre avhengig av rikspolitiske vedtak gjennom statsbudsjett, der vi som lokale folkevalgte får trange rammer å forholde oss til. Det er tross alt staten som bevilgende myndighet gir hovedinntektene til kommunen.

Etter mange års innstramming i kommunens budsjetter har vi endelig fått åpnet et nytt sykehjem i Sandefjord. Vi har fått investeringstilskudd til dette, men dette bidrar ikke til lå sikre en varig drift av tilbudet. Her ligger nok den store forskjellen på statlig og kommunal budsjettering. Kommunene må, og skal, skille mellom hva som er drift og investering. De skal også vedta økonomiplan for fire år ad gangen. Dette gjør ikke staten, statsbudsjettet er av et års varighet og en krone brukt er en krone brukt, da det ikke skilles på investeringer og driftsutgifter. Enhver bedrift er opptatt av nettopp skillet på dette, men ikke bedriften Norge. 

Så lenge eldreomsorgen er finansiert slik den er fra statens side, gjennom trange rammer på såkalte frie inntekter, og uten en rettighetslov bak seg tror Sandefjord FrP at det aldri vil ”skinne” av eldreomsorgen i Norge. Det hjelper lite å innføre klagerett på en tjeneste der det ikke finnes annet alternativ. Store ord i fine festtaler, og mange løfter i en valgkamp har nok ført til at den eldre generasjon ikke kan ha stor tillit til systemet som skal eventuelt hjelpe til når behovet er der.

 Sandefjord FrP er derfor kritisk til at Sandefjord Kommune skal ta på seg oppgaver de ikke er pålagt ved lov. Her kommer mye av kultursatsingen inn. Vi viste stor skepsis ved anskaffelse av Midtås, selv om investering i eiendom er en mulig vei å gå. Men da må det investeres i eiendom som gir avkastning på investert kapital, og det har ikke Midtås gjort så langt. Vår tillit til at private aktører kunne eie, drive og vedlikeholde dette flotte stedet i Sandefjord er atskillig større enn at Fylkeskommunen og Sandefjord Kommune skal kunne det. Det er nok av eksempler i Norge og i vår nærhet som viser dette.

Sandefjord FrP viser også til at kommunen gjennom flere år har fått erfare en markert utgiftsvekst i forhold til personer med behov for ressurskrevende tjenester.

Kommunen opplever komplekse situasjoner der omfattende pleie- og omsorgsbehov fører til at ressursene vi rår over blir strukket svært langt. Sandefjord FrP har merket seg at økningen i antall personer under 67 år som mottar slike tjenester og deres omsorgsbehov har økt kraftig. Sandefjord FrP ønsker at personer med behov for ressurskrevende tjenester, skal få dette av kompetente og engasjerte omsorgs-arbeidere og utføres på en trygg og verdig måte. Det betyr i praksis at en foreløpig underfinansiering av samhandlingsreformen må rettes opp, slik at de nye oppgavene kommunen her er pålagt ikke rammer det øvrige tjenestetilbudet.

Sandefjord FrP vil være en garantist for en verdig og god omsorg i Sandefjord. Godt Valg.

 

Vidar Andersen

1.kandidat

Sandefjord FrP