Oppdatert 21.07.10 10:59

Fremskrittspartiet mot testforbud

 

FrP har tidligere gått inn for å fjerne forbudet mot alkoholreklame i Norge, men dette har ikke fått gjennomslag. Jørund Rytman (FrP) er overrasket over at Senterpartiets Kjersti Toppe nå i tillegg vil forby publisering av vin- og øltester.

  

JH_Rytman48271.jpg

FrP-politikeren er ikke nådig når han kommenterer Toppes forslag.

 

- Dette vitner om en usunn holdning til alkohol i Senterpartiet. Toppe tror tydeligvis at nordmenn kjøper vin kun for å drikke seg fulle. Skjønner hun ikke at folk vil vite om vinen er god før de handler inn til kveldskosen?

 

Rytman synes i tillegg det er merkelig at nettopp Senterpartiet fronter innstrammingen.

 

- Multinasjonale selskaper får uten problemer omtale andre steder enn i Norge, men hva med småbøndene og mikrobryggeriene som forsøker å selge lokalt produsert øl og cider?

 

Han sier dagens lovverk diskriminerer norske alkoholprodusenter, ettersom de ikke kan omtale produktene på sine egne hjemmesider, og at en enda strengere lov vil gjøre det verre.

 

- Det er vanskelig å se for seg hvilke konsekvenser dette vil ha for norske forbrukere, som neppe vil begynne å kjøpe inn middagsvinen på måfå. Selv om Sp vil forby avisene å skrive om vin, kommer nordmenn til å skaffe seg den samme informasjonen på utenlandske nettsider.

 

Rytman fortsetter med å si at alkohol er en lovlig vare, og bør kunne omtales på samme måte som alle andre produkter.

 

- Folk flest må få lov til å lese en vinanmeldelse før de går på polet og handler, avslutter Rytman bestemt.