HANDLINGSPLAN
For et bedre Balsfjord
Enkeltmennesket i fokus
Dette dokumentet gjengir Balsfjord FrPs program for perioden 2007 - 2011. Her kan du lese hvilke prinsipper vi i Fremskrittspartiet legger til grunn for vår politiske tenkning og hva vi vil gjennomføre den kommende 4-års perioden.
Vi som representerer Fremskrittspartiet vet at jobben som folkevalgt er en viktig og krevende jobb, en jobb som ikke slutter i det valglokalene stenger, men som begynner nettopp da. For mange politikere glemmer sin ombudsrolle i det de får makt og blir nærmest en del av administrasjonen. Vi skal representere deg, uansett om vi kommer i posisjon eller opposisjon. Vi ønsker din stemme slik at vi kan få større innflytelse i Balsfjord kommune og mulighet for å utføre de oppdrag du som velger har gitt oss - hver dag, fram til neste valg. Fremskrittspartiet vil kjempe for at barn og unge skal få bo i et samfunn som stimulerer og gir en god oppvekst. Vi vil at ungdom skal ha gode fritidstilbud og en moderne skole. Vi vil at alle barn skal ha et fleksibelt barnehagetilbud. Vi vil at familier og enslige skal ha en felles oppfatning om at Balsfjord er en kommune som har plass til alle, og at det skal være godt å bli gammel i Balsfjord.
Balsfjord som alle andre kommuner består av enkeltindivider som er forskjellige. Derfor mener vi at samfunnet må være fritt og godt, et fritt samfunn der man innser at alle er forskjellige, har ulik smak og forskjellige opplevelser som har gitt dem et eget syn på livet. Et lokalsamfunn som skal overleve, må utvikle seg, og utvikling er bare mulig der det finnes rom for personlig frihet; frihet til å skape, frihet til å vokse på egne premisser uavhengig av politisk gunst og byråkratiets godkjennelse. Skal mennesker trives i et samfunn må de ha mulighet til livsutfoldelse. Det å kunne vokse som menneske og kunne vise til resultater gir selvrespekt og ansvarsfølelse. Balsfjord FrP vil videreføre den frihetstankegang som innebærer at alle mennesker har rett til å leve som frie og selvstendige individer så lenge de ikke griper inn i andres rett til det samme livsgrunnlag. Bare da vil vi kunne få et mer rettferdig samfunn.
Balsfjord FrP vil føre en politikk som bygger på moral og etikk. Vi vil ta opp kampen mot det offentlige som vil styre den enkeltes liv og tilrane seg fruktene av et hardt og strevsomt arbeidsliv. Fremskrittspartiet tar mål av seg til å styre Balsfjord kommune de neste fire årene. Vi ønsker å styre kommunen på vegne av deg som innbygger, ikke som en forlenget arm av administrasjonen. Vi ønsker en kommuneadministrasjon som er liten og effektiv, men med flere varme hender som produserer tjenester – ikke papir. Det må være kommunens overordnede mål at tjenestene er mest mulig effektive, bl.a. for å holde kostnader og gebyrer nede.
Gjennom de neste sidene i programmet vil vi vise hvordan vi har tenkt å bevege samfunnet i den retning vi ønsker. Vi vil vise hvilke punkter vi mener må forandres eller forbedres for at samfunnet skal få nyte godt av frihet og ansvarlighet. Balsfjord FrP ønsker deg god lesning og et riktig godt valg! Uansett hvilken politisk retning du måtte velge, så ta et standpunkt. Det er DU som bestemmer!
Ideologisk grunnlag - vårt grunnsyn
Fremskrittspartiet i Balsfjord er et liberalistisk parti. Det bygger på Norges grunnlov, norsk og vestlig tradisjon og kulturarv
med basis i det kristne livssyn. Vårt hovedmål vil fremdeles være å arbeide for sterk nedsetting av skatter, avgifter og offentlige
inngrep.
Et vitalisert Balsfjord
Balsfjord FrP vil arbeide for en framtidsrettet og vitalisert kommune som skal utvikle seg som et lokalsamfunn med plass til alle. Vi vil arbeide for å legge til rette for at næringsdrivende skal se Balsfjord som en interessant kommune å etablere arbeidsplasser i. Fremskrittspartiet vil arbeide aktivt for å begrense det kommunale byråkratiet og bedre samspillet mellom kommune og innbygger. Innbyggerne i kommunen skal bli hørt i saker som griper inn i hverdagen. Det skal være kort vei fra enkeltmennesket til saksbehandlerne i kommunen. En skal ikke oppleve å stå alene mot kommunen. Kommunen er etablert for å gi service til innbyggerne slik at en kan oppnå det gode liv ved å bo i Balsfjord.
Fremskrittspartiet vil arbeide for å prioritere kommunens primæroppgaver; undervisning, samferdsel, helse og omsorg.
Fremskrittspartiet ønsker at kommunen i langt større grad skal benytte Ja-stemplet og gi innbyggerne frihet til å realisere sine ønsker. De økonomiske ressursene som kommunen forvalter tilhører innbyggerne. Fremskrittspartiet vil derfor arbeide aktivt for at kommunen bruker skattebetalernes penger på en så fornuftig måte som mulig. Dette ved å gi innbyggerne nødvendig trygghet, helse- og velferdstilbud ved å prioritere primæroppgavene først.
Fremskrittspartiet sier:
- Ja til å innføre svarfrist på 48 timer på alle henvendelser til kommunen. Svaret skal opplyse om når saken blir behandlet og hvem som er saksbehandler
- Ja til kortere saksbehandling i Balsfjord. Det etableres en regel om at enklere saker skal behandles innen tre uker. For kompliserte saker skal søker umiddelbart informeres om behandlingstiden
- Ja til å bruke IKT i mye større grad som informasjonsverktøy for kommunens innbyggere. Vi ønsker en døgnåpen kommune
- Ja til streng økonomistyring for å holde kommunen ute av ROBEK systemet
- Ja til å redusere det kommunale byråkratiet
- Ja til klare skillelinjer mellom politisk ledelse og administrativ ledelse i kommunen
Undervisning og barnehage
Fremskrittspartiet vil prioritere våre barn i Balsfjord. Det er selvsagt foreldrene som må ta hovedansvaret for barnas utvikling, men fra de første spedbarnskontroller, via barnehage fram til avslutning i 10. klasse i ungdomsskolen, er det ikke få timer kommunen har ansvaret for våre barn. Det er derfor av avgjørende betydning at kommunen er seg sitt ansvar bevisst og sørger for at det finnes gode tjenestetilbud tilpasset det enkelte barn. Det er viktig at foreldrene føler seg trygge på at barna har det trygt og stimulerende alle de timer de er borte fra sine hjem. Vi tar også inn over oss at dagens familier i stor grad består av foreldre som begge er yrkesaktive, og mange har sitt daglige virke utenfor kommunen. Vi vil derfor arbeide for at barnehagenes åpningstider tilpasses bedre til foreldrenes behov. For å sikre en god barnehagedekning vil vi fortsatt arbeide for at offentlige og private barnehager skal sidestilles reelt.
Vi vil prioritere å vedlikeholde våre skolebygg. Vi vil også arbeide for at våre elever får de aller beste læremidler slik at de står best mulig rustet for framtida. Vi har ikke råd til å la barna våre henge etter innen IKT, derfor ønsker vi et krafttak innen skolesektoren for å prioritere flere PCer til elevene og tilrettelagt undervisning.
De aller fleste ungdommer i Balsfjord har et positivt oppvekstmiljø der hjem, skole, fritidsaktiviteter, idrett og foreningsliv
er viktige elementer. Dessverre vil noen miljøer og enkeltungdommer alltid falle utafor de naturlige positive oppvekstmiljøene.
Vi ser det som naturlig og påkrevd at foreldre, foreninger, lag og kommune samarbeider for å skape et trygt oppvekstmiljø.
Fremskrittspartiet sier:
- Ja til opprettholdelse av dagens skolestruktur
- Ja til bedre samarbeid mellom skoler og næringsliv
- Ja til å bruke mer penger på skolemateriell
- Ja til å sørge for at undervisningsmateriell og undervisningslokaler til enhver tid er oppdatert og vedlikeholdt
- Ja til å få mer IT- kompetanse og IT- utstyr i skolene
- Ja til dem som ønsker å bygge private barnehager
- Nei til mobbing og vold - skolene skal ha et strengt ordensregelverk
Næring og arbeidsliv
Næringslivet behøver generelle og stabile rammebetingelser som gir vekstmuligheter for lønnsomme, kreative og tilpasningsdyktige bedrifter i Balsfjord. Vi ønsker å kunne tilby næringslivet det best mulige arbeidsgrunnlaget. Det kommunale byråkratiet må reduseres betydelig, og reglene gjøres enklere og klarere. Fremskrittspartiet vil føre en liberal næringspolitikk og sikre rask, positiv og velvillig saksbehandling fra kommunens side. Kommunens arealpolitikk bør utformes slik at den fremmer nyetableringer og utvidelser. Balsfjord FrP vil arbeide for at det i kommunen finnes nok ferdigregulerte tomter for næringsformål. Vi vil også stille oss positive til bruksendringer, byggesøknader, løyvesøknader og lignende fra næringslivet.
Samferdselsårene i Balsfjord er særdeles viktige rammevilkår for våre bedrifter. Vi vil arbeide aktivt for at våre kommunale, fylkes- og riksveier prioriteres for vedlikehold. Vi vil benytte våre regionale og sentrale representanter for å øve press på styresmaktene.
Balsfjord FrP ønsker en landbrukspolitikk der man går fra politisk styring over til å anse bonden som selvstendig næringsdrivende.
Balsfjord FrP tar inn over seg at landbruket må tenke nytt og kreativt. I likhet med øvrig næringsliv der det er helt vanlig
at man etablerer driftsselskap og eiendomsselskap for å trygge eiendom, ønsker Balsfjord FrP å stille seg positiv til henvendelser
om å dele eiendommer slik at gårdbrukeren har økonomisk trygghet og mulighet til å satse på større enheter og/eller kunne
etablere felles drift.
Fremskrittspartiet sier:
- Ja til å stille kommunale arealer til rådighet for næringsutvikling
- Ja til forenklet og rask saksbehandling der næringslivet retter søknader til kommunen
- Ja til tett samarbeid mellom kommune og næringsliv
- Begrense offentlig maktmisbruk og sørge for at alle gis lik mulighet til å kunne konkurrere om kommunale oppdrag, ved kommunalt kjøp av varer og tjenester og ved offentlige tilbuds- og anbudsrunder
- Nei til landbrukets hus i kommunal regi
Helse, omsorg og sosialtjenester
Balsfjord FrP mener det er foreldrenes ansvar og plikt å gi barna en god og trygg oppvekst. Dessverre finnes det tilfeller hvor foreldrene av ulike grunner, over kortere eller lengre periode, ikke er i stand til å gi barna den omsorgen de trenger. Barnevernstjenesten skal verne om både barnas og foreldrenes rettssikkerhet, ha fokus på barnas beste og bidra til å sette foreldrene i stand til å ta vare på sine barn.
Også i Balsfjord står vi overfor store utfordringer for å gi et godt omsorgs- og behandlingstilbud til rusmisbrukere. Balsfjord FrP mener det er viktig å satse på et bredt og mangfoldig behandlings- og hjelpetilbud til rusmisbrukere. Balsfjord FrP mener at personer med ulike funksjonshemninger må, så langt det er mulig, gis like store muligheter til å fungere i samfunnet som øvrige innbyggere. Forholdene bør derfor legges til rette for individuell tilpasning både i hjem, skole og arbeidssituasjon.
Et lands etiske og moralske verdigrunnlag avspeiles blant annet i måten mennesker med psykiske lidelser behandles på. Personer med alvorlige psykiske lidelser er blant dem som har de dårligste levevilkårene – og som har det dårligste tilbudet fra Balsfjord kommune. Balsfjord FrP mener at psykiatriomsorgen må styrkes for å unngå isolasjon og i stedet fremme integrering.
Balsfjord FrP vil yte stor innsats for å hjelpe mennesker i sosial nød. Sosialpolitikken må utformes slik at den tilgodeser
mennesker med et reelt behov for hjelp. Balsfjord FrP vil understreke at hvert enkelt menneske har hovedansvaret for seg selv
og sine nærmeste, mens det offentlige har ansvar for dem som ikke er i stand til å ta vare på seg selv.
Eldreomsorg
Balsfjord FrP vil sette eldre først, og de kommunale midlene skal fordeles slik at kommunen får et best mulig hjelpe- og serviceapparat. Balsfjord FrPs mål er å gi alle reell valgfrihet. Vi tror på enkeltmennesket og dette kombinert med kravet om en verdig alderdom vil alltid være et av våre hovedmål. Ved en godt utbygd hjemmehjelp/hjemmesykepleie, vaktmester- og transporttjeneste, matdistribusjon og aktivitetssentra skal de som ønsker det kunne bo i sitt hjem så lenge de ønsker.
Balsfjord FrP er som i andre områder av politikken også mest opptatt av kvalitet på tjenestene, ikke hvem som utfører disse.
Vi stiller oss derfor positive til private løsninger og samarbeid med frivillige organisasjoner, for eksempel til bygging
av omsorgsboliger.
Fremskrittspartiet sier:
- Ja til at eldre er en viktig ressurs og ikke betraktes som en belastning på de kommunale budsjettene
- Ja til å styrke eldrerådets stilling i forvaltningen. Eldrerådet er en ressurs med viktig kompetanse innen spørsmål som angår kommunens eldre
- Nei til at hjemmetjenesten skal bli en salderingspost i de kommunale budsjetter, samt motvirke økningen i egenbetaling for hjemmehjelp
- Ja til at alle som har behov for bolig med heldøgnsomsorg skal sikres en plass på sykehjem eller i omsorgsbolig
- Ja til økt grunnbemanning ved kommunens sykehjem
- Ja til at kommunen skal ha tilstrekkelig antall korttidsplasser for hjemmeboende pleietrengende slik at den som påtar seg omsorgsoppgaver skal kunne få avlastning
Alkohol/skjenkepolitikk
Balsfjord FrP ønsker en liberal alkoholpolitikk med stikkordet "Frihet under ansvar." Skjenkebevilling skal være lett å få,
men også lett å miste. Balsfjord FrP ønsker lik åpningstid innenfor lovens ramme for aktørene i bransjen. Fremskrittspartiet
går imot forskjellsbehandling.
Miljø og samferdsel/areal og bosetting
Balsfjord FrP er fortsatt den sikreste garantist mot inngrep i eiendomsretten og er sterkt i mot den innførte eiendomsskatten i Balsfjord og vil jobbe for gradvis avviklig av ordningen. Balsfjord har et stort behov for ytterligere tilflytting av nye innbyggere og vil legge til rette for dette.
Balsfjord FrP vil arbeide aktivt for å unngå dyre planer og tiltak hvor utgiftene i sin helhet må bæres av innbyggerne i form av store avgiftsøkninger eller kutt i sentrale tjenester.
Balsfjord FrP er prinsippfast i sitt syn på at alle kommunaltekniske avgifter skal beregnes etter selvkostprinsippet.
Balsfjord FrP er din garantist for at VAR-utgiftene skal holdes på et lavest mulig nivå. Balsfjord FrP vil være en pådriver for tryggere skoleveier og arbeide aktivt for videre utbygging av gang- og sykkelveier for å gjøre hele kommunen trafikksikker. Balsfjord FrP vil gå aktivt inn for å frigjøre midler til en raskere utbygging av gang-og sykkelstier i kommunen.
Balsfjord FrP vil arbeide for at man velger løsninger som begrenser inngrep i privat eiendom.
Balsfjord FrP viser til at motorisert friluftsliv er svært viktig for folks trivsel og velvære. Derfor bør forholdene legges til rette for bruk av snøscooter i egnete løyper. Balsfjord FrP ser det som en selvfølge at beslutningsmyndigheten for opprettelse og tilrettelegging av snøscooterløyper overføres til lokale folkevalgte.
For å sikre bosetting i hele kommunen er det viktig at vi legger forholdene til rette for dette. Balsfjord FrP er mot konsesjon, bo- og driveplikt. Vi kan ikke forsette med den feilslåtte distriktspolitikken som har vært ført de siste 30-40 åra. Det skal være bo- lyst ikke bo- plikt.
Balsfjord FrP vil jobbe for at det tilrettelegges for bruk av miljøvennlig energi som for eksempel spillvarme fra industrien.
Vi vil også sørge for at det brukes miljøvennlig materialer ved renovering og i nye kommunale bygg.
Fremskrittspartiet sier:
- Ja til at kommunen skal legge til rette for en brukertilpasset kollektivtransport gjennom aktivt å oppfordre leverandørene/busselskapene til å legge rutene slik at disse stemmer med innbyggernes ønsker og behov. Eks. pendlerbussen
- Nei til å skru av gatebelysning for å spare budsjettmidler
- Ja til å arbeide for at kommunaltekniske avgifter står i forhold til den enkeltes bruk av tjenester
- Ja til å arbeide for at kommunaltekniske avgifter beregnes etter selvkostprinsippet
- Ja til salg av kommunale eiendommer. Kommunen skal ikke sitte med en stor eiendomsmasse som koster store summer i vedlikehold
- Ja til salg av eiendommer for boligbygging og næringsvirksomhet. Boligtomter må tilpasses kommunens eksisterende infrastruktur slik at dette ikke påfører kommunen eller kommunens innbyggere store økonomiske løft
- Ja til private reguleringsplaner der disse ikke krenker andres eiendom
- Ja til at kommunen innløser eiendommer til full markedspris der det er flertall for at kommunen beslaglegger privat eiendom. Full markedspris skal også legges til grunn der kommunen vedtar handlinger som forringer verdien av privat eiendom
Beskatning av innbyggerne
Fremskrittspartiet går inn for sterk nedsettelse av skatter, avgifter og offentlige inngrep. Byråkratiet vokser stadig, og
en altfor stor del av innbyggernes skattepenger går til administrasjon. Vi er sterk motstander av at kommunen skal kreve inn
skatt på eiendom. Utgifter knyttet til å bo i egen bolig er høye nok i Balsfjord, slik at en boskatt i tillegg vil være direkte
urimelig. De kommunale utgiftene som denne skatten var tenkt å dekke, blir i dag tatt inn i form av kommunale vann-, avløps-
og renovasjonsgebyrer. Dagens eiendomsskatt må derfor ses på som en dobbeltbeskatning.
Fremskrittspartiet sier:
- Nei til avgiftsøkninger på Vann, Avløp og Renovasjon, hvis det ikke kan dokumenteres at alle tiltak er gjort for å unngå dette
- Ja til effektivisering og konkurranseutsetting innenfor VAR-sektoren
- Nei til kommunal forretningsvirksomhet på områder hvor private selskaper, gjennom fri konkurranse, vil være en god og rimeligere løsning
- Ja til rasjonalisering, og i størst mulig grad søke å konkurranseutsette kommunale tjenester
Kirke, kultur og fritid
Mye av folks trivsel er knyttet til opplevelser på det kulturelle området. Lag, foreninger og enkeltpersoner gjør en fremragende
innsats for å tilby et variert utvalg av arrangement i kommunen vår. Balsfjord FrP vil støtte og oppmuntre til fortsatt frivillig
innsats og være positive til bevilgninger som bidrar til dette. Kommunen skal være en samarbeidspartner og støttespiller for
lag og foreninger, yte økonomisk bistand ved behov og stille kommunens arealer og bygg til disposisjon når dette passer. Balsfjord
FrP vil påse at kommunens støtte til kultur og fritidsaktiviteter skal komme flest mulig til nytte. Det vil si at vi vil prioritere
aktiviteter som fanger opp bredde i folket, mens de med spesielle ønsker i større grad må dekke disse selv.
Fremskrittspartiet sier:
- Ja til kultur som omfatter flest mulig
- Nei til at dugnad og annet inntektsgrunnlag skattelegges
- Sørge for forsvarlig drift og vedlikehold av kirkene i kommunen vår
- Styrke markedsføringen av Balsfjord som turistkommune og legge forholdene til rette for ideer og aktiviteter som gjør kommunen mer attraktiv
- Arbeide for å styrke aktiviteter i nærmiljøet ved blant annet å utvikle mer formelle samarbeidsordninger med velforeninger og lignende, samt gi disse økonomisk støtte til virksomhet i nærmiljø
- Balsfjord FrP er positiv til OL i Tromsø i 2018

