. kandidat,

06.05.09 11:00

I dag har jeg sendt av gårde et spørsmål til Utenriksministeren om Norge kan gjøre mer enn bare å protestere på det vi opplever av grove brudd på menneskerettighetene i Iran. I tillegg til henrettelser av mindreårige så opplever menneskerettighetsaktivister stadig verre forhold i Iran.

Norge og andre har hatt aktiv dialog med Iran lenge, vi har trodd det ville bli bedre. Men det har stort sett blitt verre. Vi har kanskje bidratt til å få utsatt henrettelser, men praksisen om å henrette mindreårige har fortsatt.

Hvilket ytterligere press må vi legge på regimet i Iran. Hva slags sanksjoner bør vi vurdere. Norge har flere kontaktpunkter både politisk og økonomisk. Jeg ønsker å få utenriksministeren til å kommentere dette i stortinget neste onsdag.

Det er ikke bekvemt for noen norske politikere å ha samkvem med Iran, men hvor oppreist ønsker denne regjeringen å være i dette spørsmål. Tror Støre at mer dialog vil endre Irans politikk?