Kalender Møre og Romsdal

04.09.11 23:55

 

Klarsyn i sykehussaken?

 Høyres ordførerkandidat Sidsel Sæterøy sier i Tidens Krav 7. juli at jeg kunne ha ringt henne for å bli oppdatert i sykehussaken i stedet for å plage avisens lesere med min uvitenhet. Jeg har arbeidet i 42 år som sykehuslege, men jeg er smertefullt klar over at min bakgrunn for å uttale meg om sykehus er ytterst spinkel i forhold til hennes lange fartstid på “Sundbåten Syver” som helsepolitisk bakgrunn.

Det nest siste styret i Helse Nordmøre og Romsdal besluttet å flytte kirurgiske akuttfunksjoner og barneavdeling fra Kristiansund til Molde. Daværende nestleder i styret for Helse Nordmøre og Romsdal, og nåværende styreleder i det nye Helse More og Romsdal, John Harry Kvalshaug stemte for dette ødeleggende vedtaket. Vedtaket ble forhindret satt ut i livet, ikke minst av Asmund Kristoffersen i styret for Helse Midt-Norge og på grunn av den store og engasjerte motstanden befolkningen i Kristiansund viste. Arbeiderpartiet sentralt fikk kalde føtter med tanke på valget til høsten. Det eneste som er “avklart” er at spørsmålet om å flytte akuttfunksjoner og føde fra Kristiansund er utsatt til 2017.

Sidsel Sæterøy tror tydeligvis at formuleringen: et nytt felles sykehus skal ligge “med tilstrekkelig nærhet til begge byer” er avklarende. Det er imidlertid en lumsk formulering av helseministeren, og ingen “avklaring”. Da man ville legge ned fødeavdeling og kirurgiske akuttfunksjoner i Kristiansund anså administrasjonene i helseforetakene avstanden fra Smøla og Kristiansund til Molde som “tilstrekkelig”. Jeg tviler på at de så denne avstanden som “utilstrekkelig”. Dette er de funksjonene der tidsfaktoren er mest prekær!

Sidsel Sæterøy sier: “Helseministeren var så tydelig det er mulig å være uten å detaljdiktere” i helseforetaksmøtet 8. juni. I den forbindelse vil jeg vise henne til en meget informativ og innsiktsfull artikkel Kåre Ellingsgård hadde på samme side som hennes innlegg i Tidens Krav. Der skriver han: “at hennes (helseministerens) siste inngripen i sjukehusplanleggingen for fylket var å abdisere og overlate avgjørelsene til styret i det regionale helseforetaket, er uholdbart.” Det er en himmelvid forskjell på å “avklare”, slik Sidsel Særerøy oppfatter helseministeren, og at hun abdiserer fra sykehusplanleggingen i fylket, slik Kåre Ellingsgård mener.

Jeg arbeidet som sykehusoverlege i flere tiår her i fylket, derav 4,5 år som administrerende overlege (tilsvarer dagens administrerende direktør), mens Ellingsgård var fylkesrådmann og øverste administrative leder for utviklingen av alle sykehusene i fylket. Han var utrolig innsiktsfull, og jeg var mange ganger imponert over hans detaljerte kunnskap om situasjonen ved sykehusene. Den virkelighet han beskriver er jeg helt enig i. Mener Sidsel Sæterøy at også han er like lite “oppdatert” om sykehussituasjonen i fylket som hun mener jeg er?

 

Steinar Berge

bystyremedlem Kristiansund FrP