16.12.09 14:03

Krever at ubåten heves

Dovre Group og TØI har kommet frem til at det kan koste så mye som 2,2 mrd å heve den tyske ubåten utenfor Fedje. – Båten må opp koste hva det koste vil. Dette er en internasjonal miljøskandale, sier FrPs Arne Sortevik.

Selskapet Dovre Group har sammen med Transportøkonomisk institutt (TØI) foretatt en kvalitetssikring av kontrakten og planene for heving.

I en rapport som ble overlevert fiskeriminister Lisbeth Berg-Hansen onsdag, skriver konsulentene at kostnadene kan komme opp i mellom 1,2 og 2,2 milliarder kroner.

- Ubåtvraket i sjøen utenfor Fedje er en internasjonal miljøskandale i Norges eget nærområde. Det er viktig at Regjeringen står fast på å rydde opp hjemme og ikke bare prater i København om hva alle andre bør gjøre, sier medlem av Stortingets transportkomité Arne Sortevik.

Engasjert lenge

Stortingsrepresentanten fra Hordaland har lenge engasjert seg i saken, og har i Stortinget tidligere foreslått i Stortinget heving fremfor innkapsling av ubåtvraket.

- Når rapporten stiller kritiske spørsmål til selskapet som har inngått en kontrakt om heving tar vi det til etterretning. Men dette må ikke stå på penger. Vi må akseptere en utsettelse dersom det er nødvendig at andre selskaper med kompetanse må delta i anbudsrunden, forteller han.

Vraker tildekking

Flere offentlige instanser har diskutert om vraket skal tildekkes eller heves. For tre år siden foreslo Kystverket at vraket skulle tildekkes. Sortevik håper ikke den nye rapporten skal føre til flere utredninger og runder om båten skal heves eller tildekkes.

- Det er viktig at regjeringen holder trykket oppe og at vi kan få fjernet vraket som har vært en hodepine for miljøvernere og lokalbefolkningen i tiår. Denne båten inneholder store mengder kvikksølv som vil gjøre stor skader om den lekker ut, utbryter han.