Kalender Hedmark

08.05.07 22:09

Informasjonsmøte

24.04.07 kl.19.00 i Kommunestyresalen



Møte innkalt av:

Roy Amundsen

Type møte:

Informasjonsmøte med Rådmannen

Møteleder:

Knut Hageberg

Sekretær:

Thomas Amundsen

Møtedeltakere:

Roy Amundsen, Thomas Amundsen, Knut Hageberg, Stein Aas-Eng, Tor Åge Grinna, Rolf Sandmo, Torhild Gravli, Bjørg Finnsrud, Oddbjørn Brubakken, Arne Løkkerbekken, Anita B. Storbråten, Arne Bjørnstad, Arne Gravli og Leif W. Hagen

 

Møtereferat

 

Knut åpnet møtet, uten Rådmannen dessverre, da han ikke kunne komme. Møtet ble derfor endret til et åpent møte uten dagsorden. Knut informerte litt om formålet med disse informasjonsmøtene vi skal ha fremover. Leder for næringsetaten, Ellesiv Hovig ønsker dessverre ikke møte oss for å holde foredrag om sin etat. Dette er meget beklagelig, da næringsetaten er en omfattende etat med mange utfordringer etter valget.

 

 

Info om kandidatskolering FrP:

De fem øverste plassene på valglista var med på kandidatskolering på Gardermoen. Det var innholdsrikt for deltagerne, med mange FrP-topper som foredragsholdere. Deltagerne fikk mye informasjon om skolepolitikk, Innvandring og Integreringspolitikk, samferdselspolitikk, helsepolitikk, kommunepolitikk og taleteknikk, m.m. Dette var et meget bra kurs, som alle burde ha deltatt på!

 

Min Mening i Glåmdalen:

Thomas og Roy har hatt en del innlegg angående eiendomsskatt. Dette er bra! Alle som vil kan skrive sine innlegg til min mening. Dette er gratis reklame for vår politikk! Alle innlegg som underskrives med Nord-Odal FrP skal også inn på hjemmesiden! Send kopi til webmaster Thomas Amundsen!

 

 

Eiendomsskatt:

Kommunestyret (AP) har som kjent innført eiendomsskatt over hele kommunen. Dette er et resultat av en lovendring fra Stortinget. Nord-Odal kommune har beregnet å ta inn 9 mill. på eiendomskskatt. FrP er kritiske til måten boligene blir taksert på. Det er gjort mange feil i takstarbeidet allerede:

 

-Gamle, utslitte boliger og nye boliger i samme område er likt taksert.

-Trapperom er tatt med i grunnflate

-Hus uten kjeller og med krypkjeller blir taksert som de har kjeller med godkjent takhøyde (190 cm).

-Hus med loft får takst som loftet er beboelig.

 

Det er mange feil, som må rettes. Er man uenige med taksten som kommunen utfører, må hver enkelt huseier besørge for ekstern takst og betale for dette selv. FrP er sterkt i mot hele skatten og vi mener kommunen må utføre takter som er feilfrie!

 

Nord-Odal FrP skal fjerne denne skatte om vi får makt etter valget! Dette er vårt hovedløfte!!!

 

 

Politiet i Nord-Odal/Servicetorg:

Det går rykter om at Lensmannskontoret har sagt opp sin leieavtale i Nord-Odal, med 1 års oppsigelsestid. Dette kan gi utrykk for at Nord-Odal Kommune mister politiet i kommunen. Dette er meget beklagelig, og dette må vi jobbe for å hindre, Knut har vært i kontakt med Bredvoll på Stortinget, og han skal sjekke dette for oss! Ved nedleggelse av lensmannskontoret, ønsker Politiet å ha 3 kontordager i Nord-Odal, der de skal sitte i kommunens servicetorg, sammen med Sosialkontor, Trygdekontor og resepsjonen. Et slik felles kontorlandskap mener vi i FrP er veldig dårlig for personvernet, og vi frykter de svake gruppene i samfunnet, f.eks brukere av sosialkontoret unngår å ta opp sine problemer da de føler seg overhørt og overvåket av mange personer.

 

Underskriftskampanje:

Tor Aage Grinna har opprettet en underskriftskampanje for en bedre bunesvei. Kommunen har bevilget 3 millioner til fast dekke på Bunesveien. Dette betyr 2 km med fast dekke. Vi i FrP ønsker ikke å legge en kilometer nå og en kilometer da. Dette er en fylkesvei, og vi må jobbe mot fylket for å få bevilget penger til asfalt på HELE Bunesveien!

 

 

Forurensing:

Siste nye gebyret fra kommunen er nå kontrollgebyr på mindre avløpsanlegg. Dette er en del av tiltakene for å hindre forurensning av Storsjøen. Forklaring av gebyret ligger på hjemmesiden til kommunen, og er vedlagt. Diskusjonen tas opp ved neste møte.

 

FrP spurte for et år siden hvorfor Magasinbekken er ren ved innløpet til Sand sentrum, og forurenset ved utløpet til Sandsåa. Dette skal purres på.

 

 

Gavemidler-saken:

Nytt forslag er levert formannskapet. Av alle ting så skal ikke dette forslaget behandles der, men først utredes! Det er også kommet frem at menighetsrådet samler sammen alle gavemidler, uavhengig om de er øremerket eller ikke, og fra flere begravelser for felles utbetaling. Dette må endres, slik at de gavene som er øremerket forblir det!

 

 

Lokalpolitikk:

Vi må få inn 13 representanter i kommunestyret etter valget for å få gjennomslag for all vår politikk! Hvem kan vi eventuelt samarbeide med om vi må det? SV er utelukket, AP er også det. SP og Bygdelista er kanskje en mulighet.

 

Hvem er ansvarlig for kommunens beslutninger?

-          Arbeiderpartiet?

-          Rådmannen

-          Etatsledere?

 

Etatsledere får oppgaver av Rådmannen, Rådmannen er ansvarlig for alle kommunens ansatte, Kommunestyret er øverste myndighet, og AP har rent flertall i kommunestyre! Er det Kommunestyre som gir rådmannen oppgaver eller er det Rådmannen som gir AP oppgaver? Dette vet vi ikke, men vi må effektivisere i alle etater etter valget!

 

Det er observert av innbyggere at kommunens ansatte vasker sine private biler og driver med andre private oppgaver i arbeidstiden. Dette er ikke en god måte å drive en kommune!

 

Andre diskusjoner:

Eiendomsskatt i 1994

Folketallet

Dialog Holding

Gamlehjemmet

Sykehjemmet

Kommunale eiendommer

Barnehage

Idrettshall

Spilleautomater

Feiegebyr

Hjemmeside FrP

 

 

 

Nord-Odal FrP har nye hjemmesider:

Thomas Amundsen er webmaster. Alle spørsmål om siden rettes til han. Den nye adressen er:

http://www.nord-odal.frp.no. Alle leserinnlegg SKAL også sendes til Thomas og legges ut på nettet.

 

Thomas Amundsen

Bruset

2123 Bruvoll

E-post: thomas.amundsen@nord-odal.frp.no

 

 

 

 

 

Thomas Amundsen

Sekretær

Nord-Odal FrP

 

 

 

Vedlegg:

HVORFOR INNFØRER KOMMUNEN KONTROLLGEBYR


Ellisiv Hovig
Publisert 2007-04-24 12:02:17


Kommunen har fått en del spørsmål om innføring av kontrollgebyr for mindre avløpsanlegg, hvordan kommunen har tenkt utført kontrollen rent praktisk og hvordan utgiften med kontrollen er beregnet.

Kommunen har tidligere gjennom handlingsplan for avløp vedtatt vannkvalitetsmål for Storsjøen og en handlingsplan for å redusere forurensningstilførselen. Et av hovedtiltakene var å redusere utslipp av avløpsvann fra boliger. Utslipp fra boliger er en vesentlig kilde til forurensning av Storsjøen. Det ble valgt en todelt strategi. Først ble det vedtatt grenser for rensedistrikt og alle som bodde innenfor disse i rimelig avstand fra hovedledningsnettet ble pålagt å koble seg til. Oppfølging av dette tiltaket har kommet langt og kan karakteriseres som vellykket.

Deretter skulle det gjennomføres en kartlegging og kontroll av mindre avløpsanlegg, med oppfølging om pålegg om utbedring der dette er nødvendig. Dette er i tråd med ”Forskrift om begrensning av forurensning”, kapittel 12. I §12-2 framkommer det at kommunen er forurensningsmyndighet for avløpsanlegg under en viss størrelse, og at kommunen skal føre tilsyn med at bestemmelsene og vedtak fattet i medhold av kapittel 12 følges.

Kommunestyret vedtok derfor i desember å innføre et kontrollgebyr for å finansiere dette arbeidet. Dette har sammenheng med at det fra myndighetenes side er lagt opp til at disse oppgavene skal finansieres gjennom gebyrer. Bakgrunnen for dette bygger på prinsippet om at brukeren av tjenester/ytelser også skal belastes de kostnader de påfører samfunnet. Gjennom ”Forskrift om begrensning av forurensning”, kapittel 11 § 4 er kommunen gitt myndighet til å fastsette forskrift om innkreving av gebyrer for kommunens saksbehandling og kontroll. Gebyret skal dekke kommunens kostnader til kontroll og oppfølging. Før vedtak var forskriften ute til høring på vanlig måte.

Hvordan arbeidet er tenkt utført
Vi har i dag kun begrenset informasjon om de ulike mindre avløpsanleggene og hvilken tilstand de er i. Det er derfor behov for en kartlegging av tilstanden gjennom en kontroll av anleggene. Kontrollen gjennomføres i etterkant av at anleggene er tømt, gjennom en inspeksjon og ved behov, prøvetaking. Informasjonen registres på skjema og legges inn i en database. Kartleggingen må deretter følges opp videre gjennom å vurdere om utslippet er i henhold til utslippstillatelsen. Kommunen kan også fastlå at utslippet er ulovlig. Eier av anlegget må da sende inn søknad om utslippstillatelse.

Dette kan innebære at enkelte må utbedre anleggene sine eller investere i nye anlegg. Kommunen er i sitt arbeid også forpliktet til å unngå forskjellsbehandling ved å se større områder under ett og med en rekkefølge vurdert i forhold til forurensningsbelastningen. Det er også knyttet saksbehandlingskrav til varsling og frister. Som det fremgår vil dette kunne medføre et betydelig tidsbruk. Det er på forhånd vanskelig å sette opp et budsjett basert på en konkret framdriftsplan før vi har fått erfaring med dette arbeidet.

Vi har i 2007 budsjettert med en inntekt på kr 160 000 fra kontrollgebyr. Dette tilsvarer ca 4 månedsverk som er planlagt brukt til dette i 2007. Det er imidlertid viktig å formidle at gebyret skal settes slik at det samlet ikke overstiger kommunens kostnader ved kartlegging, kontroll og saksbehandling, jf forurensningslovens § 52a. For denne typen oppgaver vil imidlertid utgiftene og arbeidsmengden kunne variere fra år til år. For å sikre kontroll med at gebyrene ikke overstiger kostnadene er det fra myndighetenes side utarbeidet retningslinjer for hvordan kommunen skal framlegge dokumentasjon og beregninger. Av dette fremgår blant annet:
”Innenfor de områder der selvkost er satt som den rettslige rammen for brukerbetaling, må kommunen foreta en etterkalkulasjon (selvkostregnskap) av de reelle kostnadene innenfor de aktuelle tjenesteområdene. Dette må gjøres for å føre kontroll med at gebyrinntektene ikke overstiger kommunens selvkost. Kommunen kan framføre et overskudd fra selvkosttjenesten til et senere år(innenfor et 2-5 års perspektiv). I praksis må dette skje gjennom et bundet selvkostfond. Selvkostfondets funksjon er å håndtere svingninger i inntekter og kostnader slik at gebyrene kan holdes stabile.”

Det betyr at det hele veien skal kunne gjøres rede for forholdet mellom utgifter og inntekter. Når utgiftene beregnes skal det i tillegg til selve kjernetjenesten medtas støttefunksjoner og tilleggsytelser. Er utgiftene mindre enn inntektene det enkelte år, skal det overskytende avsettes et selvkostfond. Dette fondet skal være gjenstand for renteberegning. Dette er på lik måte med andre gebyrfinansierte tjenester i kommunen som for eksempel vann, avløp og feiing. I årsmelding og regnskap redegjøres det for graden av selvkost og bruk av ev. selvkostfond.

Det er i tidligere informasjon anslått et intervall på ca 20 år mellom hver kontroll. Som det fremgår av ovenstående skal gebyret dekke mer enn arbeidet knyttet til selve kontrollen, det skal også dekke arbeidet knyttet til oppfølgingen. Bakgrunnen for at denne setningen ble tatt med i informasjonen som er sendt ut, var for å tydeliggjøre at det ikke er meningen med en årlig kontroll av anleggene. Dette er en systematisk kartlegging og kontroll med mindre avløpsanlegg i kommunen innenfor et regelmessig tidsrom. Målet er å redusere utslippene fra den spredt bebyggelsen, slik at målene om vannkvalitet i Storsjøen kan nås.