Nei til privatisering av veiutbygging i Norge
Torsdag 16.02. blir en dag som Sarpsborg sine innbyggere bør merke seg. Det er dagen byens folkevalgte sier ja eller nei til krav om folkeavstemning om bompenger. Da bestemmer de om de vil at kommunens innbyggere skal ha mulighet til å markere om de er tilhengere eller motstandere av bompenger. Det er de folkevalgte i bystyret som bestemmer om kravet imøtekommes eller ei. Saken har allerede blitt behandlet i plan og økonomiutvalget, og Fremskrittspartiet var det eneste partiet som støttet kravet om gjennomføring av en folkeavstemning om bompenger.
Samme dag skal de folkevalgte bestemme om Sarpsborg kommune skal sende inn søknad til Samferdselsdepartementet om bompengefinansiert transportløsninger. Grunnen til at kommunens politikere tvinges til å si ja til en bompengebasert løsning er at staten ikke er sitt ansvar bevisst når det gjelder finansiering av offentlig veinett.
I alle utredninger blir bilen og privatbilismen utpekt til den store synderen, mens konsekvensene av manglende veiutbygging får lite fokus. Transportpakken som politikerne tvinges til å vedta legger opp til bl.a redusert bruk av privatbil, doble bomavgifter, rushtidsavgift og parkeringsrestriksjoner. Det legges også opp til en sentrumsnær lokalisering av bomstasjoner. Konkret betyr det at mange sarpinger må betale bompenger i 15 år fremover når de skal kjøpe melk, brød, medisiner og enda mer bompenger når de skal på kino, låne bøker fra biblioteket, kjøre barna til skole, idrettsaktiviteter, eller besøke gamle foreldre på sykehjem. I oldtiden og middelalderen var det vanlig med bymurer. De ble satt opp for at byens innbyggere skulle forsvare seg mot angripere som ville beleire byene. For å komme seg inn og ut av murene måtte man passere gjennom en byport og som oftest betale toll. Nå er vi i 2012 og noen vil fortsatt bygge murer, bompengemurer.
I årevis har partiene, med Ap i spissen drevet en målrettet kampanje for å overbevise innbyggerne om hvor viktig det er å betale bompenger. I årevis har de gjentatt den samme påstand som til slutt fremstår som en sannhet for enkelte. Nemlig det at utbyggingen av infrastrukturen i Norge er billistenes ansvar og ikke den norske stat.
Fremskrittspartiet derimot har i alle år vært en innbitt motstander til bompenger. Vi mener at bompenger er en usosial ordning som rammer alle, enten det er høyskoleutdannede, enslige mødre, arbeidsledige eller minste pensjonister uten å ta hensyn til den enkeltes betalingsevne. Det er også kjent at FrP gjennom tiden har blitt forsøkt latterliggjort og skjelt ut på grunn av vår motstand mot bompenger. Allikevel endrer vi ikke politikk på dette område. Billistene betaler over svimlende 60 milliarder norske kroner til den norske stat i ulike bilavgifter, hvorav flere milliarder er fra bompenger. Staten bruker kun 17 milliarder av disse pengene på veiutbygging, resten går inn i det store sluket i statskassen.
Ap påstår at de fører en politikk for å skape verdier og for å dele rettferdig. Slike usosiale ordninger som bompenger fremstår ikke rettferdig i mine øyne. Dessuten er det en dyr måte å kreve inn en ekstra skatt på. Fremskrittspartiet vil fortsette sin kamp mot denne urettferdigheten og kjempe mot bompenger og privatisering av ansvaret for veiutbygging!
Monica C. Gåsvatn
Leder Sarpsborg FrP

