. kandidat,

    14.10.09 09:01

    For egen del så fortsetter jeg som utenrikspolitisk talsmann og fraksjonsleder i den nye utenriks- og forsvarskomiteen. Vi får hele fem medlemmer fra FrP i komiteen, bare en mindre en AP. Så på dette området er det ingen grunn til at vi ikke skal gjøre oss bemerket.

    Jeg har fått med meg en fin gruppe kolleger. Karin S. Woldseth vil i tillegg til å håndtere fraksjonen i mitt fravær, vær den som har ansvaret for menneskerettigheter og demokratiutvikling. Jan Arild Ellingsen vil være vår forsvarspolitiske talsmann. Peter N. Myhre vil tilsvarende ha ansvaret for utviklingspolitikken. I tillegg er Siv Jensen medlem av komiteen.

    Forrige fire års periode ledet jeg Stortingets OSSE delegasjon, i den kommende periode skal jeg være nestleder der. I tillegg skal jeg lede Stortingets nyopprettede delegasjon til den Arktiske paralamentarikerforsamlingen. Her vil vi få rikelig anledning til å diskutere arktiske og polare spørsmål med de andre arktiske statene. Jeg ser frem til dette.

    Utover det som går på mitt fagfelt, så vil jeg selvfølgelig fortsette å holde oversikt over forhold som angår Akershus, særlig på samferdsel, men også helse. Når det gjelder Samferdsel har allerede Bærum Næringsråd prisverdig innkalt oss lokale på Tinget til et møte den 5. november. Viktig å holde trykket oppe når det gjelder Oslopakke 3.

    Litt mer nasjonalt vil det bli interessant å se på spenningen mellom regjeringspartiene frem mot lokalvalget. Særlig SV og et eventuelt dårlig lokalvalg kan skape ytterligere vanskeligheter for regjeringen. Allerede er det nok av problemer som oljeboring, klima og Afghanistan. Perioden behøver ikke å bli så søvndyssende som det kan se ut til akkurat nå.