07.02.08 19:37

Det ble en meget interessant og opphetet debatt da kommunestyret diskuterte renovering og bygging av rådhus og nytt bibliotek. Kun Fremskrittspartiet stilte seg kritiske til nytt bibliotek.

Det var kun Fremskrittspartiet som stilte seg kritiske til et eventuellt nytt bibliotek på Tangvall. De frykter det skal gå utover nye sykehjemsplasser, renovering av skoler, samt innføring av høy eiendomskatt. Det var i en sak der kommunestyret skulle plassere NAV i de nye lokalene i et renovert rådhus, da det oppstod en god debatt. Fire av FrPs representanter markerte seg kritiske i debatten.

Høyre brukte debatten til å fortelle at de eldre i kommunen har det godt. Da reagerte FrPs Bjørg Bjørsvik, hun tente på alle plugger, og reagerte på Høyres holdning. Det er mange demente, som i dag bor hjemme, men som burde vært på en institusjonsplass i dag, sa Bjørg Bjørsvik, til taushet fra Høyre. Bjørsvik frykter også for en fremtidig eldrebølge, at det ikke er nok sykehjemsplasser, hvis det bygges nytt bibliotek.

Også renovering av skolebygg ble trukket frem i debatten. Frps Christian Eikeland sa at Fremskrittspartiet prioriterer de viktigste investeringer først, nemlig nye sykehjemsplasser og renovering av skolebygg og klasserom. Grunnlaget for at Biblioteksaken ble satt på dagsorden for noen år tilbake var at dagens bibliotek har drevet på dispensasjon i mange år, grunnet inneklima. Kanskje er det en del klasserom som hadde blitt stengt, hvis arbeidstilsynet hadde kommet på besøk, grunnet inneklima, mente han. Det viktigste først, avsluttet han.

Det blir en meget spennende tid fremover nå, hvis man skal følge denne debatten videre. Ingen kan fastslå noen eksakt sum for det nye biblioteket, og ingen aner noe om konsekvensene. Det er kun antydninger.