11.05.10 12:34

På bakgrunn av at Regjeringen første år i egen NTP ligger etter planen, den ekstraordinære harde vinteren Norge har hatt og det voksende forfallet som preger både veier og jernbane fremstår dette puslete. Regjeringen styrer Norge som om vi var et fattig land.

 

Konkret blir det 200 mill til ekstra vedlikehold og investering på stamveinettet; ingen synlige bedringer i sikte. Regjeringens vil gjennom tilleggsbevilgning asfaltere ca en tusendel av veinettet; 70 mill. kroner til asfaltering på en total lengde offentlig vei på ca. 93.000 km. Kleppa fortsetter å bygge vei med teskje.

 

På jernbanesektoren økes satsingen på nytt dobbeltspor Oslo – Ski mens Jernbaneverket stanser investeringsprosjektet dobbeltspor Bergen stasjon – Fløen. Departementets begrunnelse er ”mangel på signalkompetanse” og at ” det er også betydelig usikkerhet knyttet til anskaffelse av nytt signal – og sikringsanlegg”. Men det må jo gjelde for alle jernbaneprosjekt. Regjeringen finansierer altså økt jernbaneinvestering på Oslo – Ski med kutt i jernbaneinvestering i Bergen. Sentralt Østland foran Bergen – tydelig men beklagelig melding fra Regjeringen. Dette skjer samme dag som samferdselsminister Kleppa lover lyntog innen 15 år. ”Det må vi klare ”– sier Kleppa. Når man lapper med teskje er det mer politisk behagelig å snakke om alt det gode man skal gjøre en gang i fremtiden. Men særlig troverdig er det ikke.

 

 

Stortingsrepresentant Arne Sortevik, FrP

Medlem av Stortingets Transport- og Kommunikasjonskomité