SP svikter igjen; Ikke gratisferjer i denne perioden heller!
-I SPs program for 2009- 2013 heter det: ” Riksveg- og fylkesvegferjene er ein del av vegnettet og bør vere gratis”. Men heller ikke i den nye Soria-Moria erklæringen leverer SP, sier Arne Sortevik fra FrP, medlem av Transport og Kommunikasjonskomiteen.
-I regjeringserklæringen for perioden 2005-2009 het det:
” Riksveiferjene er å regne som en del av vegnettet og utgiftene for de som benytter disse bør reduseres. Regjeringen vil bedre rabattordningen og utrede om enkelte strekninger kan gjøres gratis.”
I den nye politiske plattformen for nå er fremlagt for 2009-2013 er dette erstattet med: ”øke frekvensen og kapasiteten på riksveiferjer og legge til rette for at det samme kan skje på fylkesveiferjer.”
-Dette er et fullstendig politisk nederlag for SP, sier Arne Sortevik for FrP. Det er vanskelig å forstå at regjeringspartiene ikke kan finne rom for de 2 mrd.kr. som skal til for å gjøre alle dagens riksveiferjer gratis. Særlig på bakgrunn av dagens utfordringer for næringsliv og sysselsetning vil tiltak som kan redusere avstands- og transportkostnader være viktig.
Bare FrP har lagt inn gratisferjer og forpliktende tiltak for bedret ferjetilbud på dagens riksveinett i NTP 2010 – 2019. SP svikter nok en gang når det gjelder gratisferjer, sier Arne Sortevik fra FrP.

