I valgkampen 2007 dristet Fremskrittspartiets Halvar Rønneberg seg til å si atAndøy Kommune var nød til å ta opp debatten om kommunens skolestruktur. De andre partiene avfeide dette på detmest bestemte, og nesten garanterte videre skolegang i alle kommunens skoler.
Idag vet vi resultatet. vi står i dag i gjen med en privatskole og fire kommunale. og i Kommunestyrets møte den 16, november blir det etter all sannsynlighet fattet ved tak om at en skole legges ned fra og med neste skole år, og at vi ogs fatter vedtak om at ytterligere en skole skal vurderes nedlagt i løpet av et år eller to.
Alt dette i tråd med Rønneberg sine spådommer i 2007.
Fremskrittspartiet ønsker ikke å legge ned skolene utfra et økonomisk perspektiv, men ut fra et kvalitativt synspunkt. Halvar Rønneberg er overbevist om at Andøyelevene gis et bedre skolemiljø, et bedre pedagogisk tilbud, ved at alle ressurser blir samlet om to oppvekstmiljøer. Det fortjener elevene i andøyskolene. Det er bare så synd at vi blir tvunget gjennom økonomi til å ta tak i kvaliteten for alle elevene i skolen i kpommunen, i stedet for å ha tatt tak i dette tidligere, sier Halvar Rønneberg

