Kalender Sør-Trøndelag

Oppdatert 08.03.10 12:31


Stans de nye bomstasjonene 

Onsdag 31. mars skal den nye bomringen tre i kraft. Sju nye bomstasjoner med rushtidsavgift og døgnkontinuerlig innkreving blir da satt i funksjon rundt i byen. I tillegg til å være brudd på avgitte valgløfter, innebærer den nye bomringen en skjev og tilfeldig avgiftsbelastning for byens bilister. Det vil ikke være et rimelig forhold mellom grad av avgiftsbelatning og hva man får igjen av nye veier og kollektivsatsing.

Dette har også fått Trondheims nabokommuner til å reagere. På tvers av politiske skillelinjer i kommunene har de samlet seg rundt en kraftig kritikk av den nye bomringen i Trondheim.

Formannskapene sør/vest i Trondheimsregionen (Frøya, Hitra, Snillfjord, Hemne, Rindal, Rennebu, Meldal, Orkdal, Agdenes og Skaun) fattet i felles formannskapsmøte 12. Februar følgende uttalelse:

Vi mener at bommen på Klett vil kreve inn penger til andre veiprosjekter enn E-6 mellom Jaktøyen og Tiller. Dette er i beste fall å betrakte som forhåndsinnkreving, noe som er ulovlig.

Vi krever derfor at bommen på Klett ikke settes i funksjon, men at det finnes løsninger som gjør at det er de som har praktisk nytte av miljøpakken som også belastes med kostnadene.

Orkdal formannskap fattet 3. februar følgende enstemmige vedtak:

Miljøpakken framsto opprinnelig som en pakke som ville berøre både Trondheims innbyggere og de som pendler til og fra Trondheim både gjennom bompenger og bensinavgift. Det som nå blir presentert, er etter Orkdal kommunes syn, en sterkt redusert pakke som i all hovedsak skal finansieres av dagpendlere som ikke bor i Trondheim, men som har sin arbeidsplass der. Med unntak av bommene rundt Sluppen, så er bommene plassert slik at en svært liten andel av Trondheims innbyggere vil bli berørt.

Orkdal kommune mener at bommen på Klett vil kreve inn penger til andre veiprosjekt enn E-6 syd. Dette vil av trafikantene oppfattes som et moderne landeveisran. Orkdal kommune krever at bommen på Klett ikke settes i funksjon.

Melhus formannskap fattet 19. januar følgende enstemmige vedtak

Melhus kommune oppfatter Trøndelag Bomveiselskaps forslag til takst og takstsystem for

trinn 1 som en lite rettferdig ordning, med en skjevfordeling mellom en indre og ytre ring.

Randkommunene Malvik, Melhus og Skaun synes å ta en uforholdsmessig stor andel av

kostnadene vedrørende Miljøpakken

 

Ordfører i Malvik kommune, Terje Bremnes Granmo, uttaler i Adressa 11. februar at kommunen ”ikke vil finne seg i å bli overkjørt” i forbindelse med den nye bommen på østsiden av byen.

 

 

Spørsmål til ordføreren:

 

Vil ordføreren lytte til protestene som kommer mot den nye bomringen – blant annet fra hennes egne partifeller?

 

Vil ordføreren støtte FrPs forslag om å stanse innføringen av de nye bomstasjonene som er planlagt iverksatt fra neste onsdag?

 

 

 

Forslag til vedtak:

 

Bystyret stanser alt arbeid med å innføre nye bomstasjoner og økt brukerbetaling for bilister i Trondheim. Den nye bomringen iverksettes ikke.

 

Fremmet av:
Fremskrittspartiets bystyregruppe