Statistisk kriminalitet
Helsedirektoratet har funnet ut at sykehus som ikke opererer tykktarmkreft og lungekreft har lengre ventetid for slike pasienter. Det er omtrent som om nyere forskning i Møre og Romsdal skulle ha funnet ut at passasjerer på ferjekaier der ferjeforbindelsen er nedlagt har lang ventetid.
Talltullet har helsedirektoratet fått fra fagdirektør Guttorm Eldøen i Helse Nordmøre og Romsdal. Dette helseforetaket har to sykehus, der det ene – selvfølgelig Molde - kommer godt ut, mens det andre i Kristiansund (selvfølgelig?) kommer verst ut på landsbasis.
Da jeg så tøvet presentert i de riksdekkende media, forsto jeg straks at dette måtte være fullstendig uriktig. Man må nærmest være lobotomert for ikke å forstå at det umulig kan være sykehus som ikke har den endelige behandlingen som har lengst behandlingstid for disse kreftsykdommene. Slike tall må man kvalitetssikre og forklare før man leverer dem fra seg til helsedirektoratet. Tallene fra Kristiansund dreier seg om fem pasienter med lungekreft og fem pasienter med tykktarmkreft, til sammen ti pasienter. Det viser seg at tallene forALLEti er feil eller grovt misvisende.ALLEfikk selvfølgelig umiddelbart oppsatt behandlingsplan straks diagnosen ble stilt. Det som her foreligger fra helseforetaksadministrasjonen i Molde er intet annet enn statistisk kriminalitet. Kriminalitet er et sterkt ord, men tenk på konsekvensene for både pasienter og sykehus med en slik “statistikk”. Dumskap er ingen unnskyldning. Det eneste de kan påberope seg er bevisstløshet i gjerningsøyeblikket. Da må i så fall fagdirektør Eldøen ha vært bevisstløs hele to ganger. Helsedirektoratet ba nemlig om at tallene ble kontrollert. Den kontrollen ble ikke utført. Den faglige kompetansen på helseforetakets øverste nivå har tydeligvis ikke forbedret seg med ny fagdirektør. Nå gjenstår “bare” forsøkene på å redusere skadevirkningene.
Steinar Berge
bystyrerepresentant, Kristiansund FrP

