11.06.10 10:07

Vil ha karakterer fra 5. klasse

Tord Lien artikkel
VIKTIG MED KARAKTERER: Nestleder i Stortingets utdanningskomité, Tord Lien (FrP), vil innføre karakterer allerede fra 5. klasse. (Foto: David Lande)

FrP mener det haster med å innføre karakterer i barneskolen. – Det er avgjørende for morgendagens elever, sier nestleder i utdanningskomiteen på Stortinget, Tord Lien (FrP).

En ny svensk rapport dokumenterer at det er de svake elevene som vil ha mest å tjene på å få karakterer fra barneskolen. På 70-tallet fjernet svenskene karakterene på det laveste skolenivået. Nå viser en forskerstudie at færre barn med foreldre som har lav utdanning, fullførte videregående skole etter at karakterene ble fjernet.

Svensk dokumentasjon

FrP har tidligere foreslått å innføre karakterer i basisfagene fra 5.klasse, og partiets utdanningspolitiske talsmann Tord Lien, håper at dokumentasjonen fra Sverige skal få kunnskapsministeren til å snu i saken.

- Alle som har unger vet at barn liker å konkurrere, enten det er i sport, lek eller på skolen. Selv om vi ikke har karakterer på barneskolen vet alle at barna sammenligner hverandres prøver. Med karakterer vil vi som foreldre få en pekepinn på hvordan poden gjør det på skolen.

- Innfør karakterer tidlig

Lien viser til at det i dag er rekordmange som dropper ut av enten ungdomsskolen eller videregående. Han mener norske politikere har gjort for lite for å motvirke dette, og mener regjeringen må snu alle steiner for å få ned frafallet i skolen.

- Å innføre karakterer tidlig i utdanningsløpet er åpenbart viktig for å motvirke at svake elever dropper ut av skolen. I dag er disse overrepresentert på frafallsstatistikken

- Uten karakterer vil det være vanskelig å fange opp de elevene som sliter mest i skolen. Derfor er det åpenbart at karakterer vil føre til at vi raskere kan iverksette hjelp overfor disse, sier stortingsrepresentant Tord Lien.

Utfordrer Halvorsen

Han vil nå utfordre Kristin Halvorsen til å vurdere på ny om karakterer skal innføres fra 5. klasse.

- Jeg mener enhver ansvarlig skolepolitiker må ta slike utfordringer innover seg. Det bør også SV-leder og kunnskapsminister Kristin Halvorsen gjøre, til tross for at hun har gått høyt på banen om å fjerne karakterene i norsk skole.

- Internasjonale undersøkelser viser at norsk skole ikke er god nok, og at den produserer middelmådige elever, til tross for at Norge bruker mest penger på skole blant OECD-landene. Da mener jeg å innføre karakterer vil være et viktig og avgjørende grep, for å løfte norsk skole.