Oppdatert 18.11.10 12:01

Vil nekte imamer innreise

Per-Willy Amundsen (FrP) fremmer nå et forslag om å nekte innreise for imamer fra totalitære islamistiske land. – Disse personene sprer en mørk og menneskefiendtlig ideologi, og det er på tide vi setter foten ned, sier han.

For kort tid siden fremmet FrP et forslag om å ikke tillate byggingen av moskeer som finansieres av totalitære islamistiske regimer. Partiet går nå videre, og ønsker også å nekte innreise av imamer fra samme typer regimer. Forslaget blir fremmet i Stortinget fredag 19. november.

- Dette er en mørk og menneskefiendtlig ideologi som sprer seg utover Europa. Vi som samfunn kan ikke akseptere dette, og vi må sette foten ned. Det er dokumentert at imamer kommer hit og sprer hat mot vesten, og de sprer også antisemittisme. Vi kan ikke tolerere at norske verdier settes under press, sier Amundsen.  

Sammenligner

Amundsen mener det er på tide at man nå stopper spredningen av det han kaller hatsk ideologi.

PWAmundsen58081.jpg

- Begge forslagene fra FrP kan demme opp for dette. Regjeringen gjør på sin side ingenting. De sier at man ikke kan tolerere en slik ideologi, men samtidig har de ingen virkemidler for å stoppe den. Det nytter ikke å blåse opp i media at de er bekymret, når de ikke gjør noe med det, forklarer han.

FrP-representanten sammenligner islamisme med kommunisme og nazisme.

- Alle ideologiene er totalitære. Kommunisme er eksempelvis en menneskefiendtlig ideologi basert på klasseforskjeller, mens islamisme er en totalitær ideologi basert på religion, sier han, og fortsetter: 

- Jeg er sikker på at hvis nazister hadde gjort det samme, altså prøvd å spre en totalitær og fiendlig ideologi, så hadde Gahr Støre og resten av regjeringen satt foten ned.

Politisk ideologi

FrPs stortingsrepresentant synes for øvrig det er feil å karakterisere islamisme som religion.

- Dette er en politisk ideologi som gjemmer seg bak det å være en religion. Dette er farlig, for det gjør at de kan dure på. Dette fører igjen til et integreringsmessig mareritt, siden muslimer i Norge og andre land blir radikalisert. Dette har vi fått dokumentert gjennom reportasjer på TV, sier han, og legger til:  

- Det blir vanskeligere å integrere folk i samfunnet, og dette blir igjen et sikkerhetsmessig problem. Dette kan føre til økt terrorfare.

Konkret

FrP mener innreise av imamer konkret kan gjennomføres ved at man ikke gir arbeids- og oppholdstillatelse til imamer med tilknytning til totalitære islamistiske regimer.

- Regjeringen viser til ytringsfriheten og religionsfriheten når de sier at man ikke kan gjøre noe. Dette blir feil. Det er nettopp ytringsfrihet som gjør at man kan si hva man vil. Når man snakker om religionsfrihet, så skal man selvfølgelig ikke nekte noen å tro på det man vil. Det er samtidig noe helt annet når man snakker om å ha regler i forhold til innreise, presiserer han.