FrP mener at kommunepolitikere bør kunne avgjøre om det skal åpnes for bruk av motorisert kjøretøy i kommunene.
I dag legger statlige myndigheter sterke begrensninger for bruk av snøscootere og andre motoriserte kjøretøy i utmark, og dette vil Stortingsrepresentant fra FrP, Endre Skjervø, ha en slutt på.
Statsråden uttalte i dagens debatt at den stille majoritet støtter hans politikk både på rovdyr- og snøskuterpolitikk, og at han åpenbart da ikke ser behovet for noen kursendring. Jeg synes at alle burde ha mulighet til å bruke naturen uten å være redd. Når flere sier rett ut at man ikke tør å gå ut i naturen pga rovdyr, må ministeren ta dette på alvor, sier en opprørt Skjervø og viser til at store områder i Nord-Trøndelag omtrent ligger brakk som følge av den feilslåtte rovdyrpolitikken.
Store naturområder er i dag utilgjengelig for folk flest, og å åpne opp for noe skuterkjøring vil bidra til at flere kommer seg ut og får oppleve naturen og det den har å by på. At man av miljøhensyn ikke vil tillate snøskuterkjøring, er med respekt å melde, bare tull sier Skjervø.
Vi ønsker at det skal være de lokale myndighetene som avgjør om og hvor mye det skal være lov til å bruke snøscootere og beltevogner i utmark. Vi ønsker en liberalisering av regelverket, men vil ikke at det skal åpnes for ukritisk kjøring. I hovedsak vil lovforslaget gi alle kommuner muligheten til selv å forvalte motorferdsel i utmark. Vi legger opp til en politikk som verner om naturen, men som også åpner for ytterligere bruk av den.
Et langstrakt land som Norge med store områder som ikke er befolket, har gode forutsetninger for å utvikle turisme i tilknytning til snøscooterløyper uten at det kommer i konflikt med annen turisme eller friluftsliv. For mange næringssvake områder i distrikts-Norge vil en åpning for en slik form for vinterturisme kunne gi positive resultater for både næringsliv og befolkning, sier Skjervø og avslutter med å si at den dagen båteierne i Oslofjorden tar årene fatt og begynner å ro for å komme seg til hytta, kan vi i distriktene ta på oss skiene for å gå til hytta.
|
10.05.10 16:47

