
Familie og oppvekst
Den Internasjonale Holocaustdagen: – Vi må aldri glemme
27. januar markeres den internasjonale Holocaustdagen. Silje Hjemdal er fraksjonsleder for Fremskrittspartiet i familie- og kulturkomiteen på Stortinget, og hun er tydelig på at vi aldri må glemme Holocaust.
– Norske jøder over hele landet ble rammet av Holocaust, og det var en tragisk hendelse som påvirker oss alle. Dette var et angrep og forbrytelse mot menneskeheten. Holocaust var et angrep på våre felles verdier, som ytringsfrihet og religionsfrihet, sier Hjemdal.
– Veldig trist
Politiet i Norge var delaktig i deportasjonen av norske jøder under 2.verdenskrig. Hjemdal mener det er bra at både politiet og myndighetene har bedt om unnskyldning.
– At myndighetene hjalp til med å deportere jødene under 2.verdenskrig er svært beklagelig og veldig trist. Jeg er glad for at politiet og regjeringen ba om unnskyldning i 2012, men denne burde strengt tatt kommet tidligere, sier Hjemdal og fortsetter:
– Jeg synes det er bra at det avholdes en rekke markeringer rundt om i landet i dag for å minnes ofrene. Det er viktig at ikke autoritære regimer som bryter ytringsfrihet og religionsfrihet får fotfeste. Den behandlingen jødene fikk under 2.verdenskrig håper jeg vi aldri ser igjen.
«Den største forbrytelsen»
Hjemdal var i desember 2021 på førpremieren på den norske filmen «Den største forbrytelsen». Filmen følger en jødisk familie som bor i Oslo når verdenskrigen bryter ut og følger dem gjennom grufulle opplevelser av hvordan jødeforfølgelsen i Norge også var en del av Holocaust.
– Dette er en meget sterk, men særdeles viktig film som viser en skikkelig skamplett i norsk historie. Det er viktig at vi er klar over vår egen historie, slik at ikke det samme skjer igjen. Jeg håper skole og lærere har fokus på dette i klasserommet og oppfordrer alle til å vise filmen til sine elever, sier Hjemdal og avslutter:
– Vi må kjempe for våre felles verdier. Holocaust er det mørkeste kapitlet i Europas historie. Vi må bidra til å holde minnene i live, lære av historien og aldri glemme.