Samferdsel
Strid rundt Rørosbanen
– Nå har vi et samstemt Storting bak oss, som sier klart og tydelig at det er enighet om å prioritere Rørosbanen, sier Tor André Johnsen (Frp) til Tog24.
Jernbanedirektoratet ønsker å prioritere de såkalte fjerntogstrekningene.
– Det vil ikke være mulig å skaffe tog til Rørosbanen før i 2029/2030, sa direktoratet til NRK forrige uke.
Nå kommer Johnsen til å følge opp uttalelsene fra Erik Lund, avdelingsdirektør for kjøp og avtalestyring i Jernbanedirektoratet, for å finne ut om det virkelig stemmer, -eller om han er feilsitert som Johnsen mener han må være.
–Stortingets enstemmige vedtak er krystallklart, togene skal kjøpes nå og ikke om syv år. Vi aksepterer ikke en trenering i denne saken. Hadde stortinget hatt en intensjon om at dette skulle leveres først om syv år, så hadde vedtaket sett helt annerledes ut. Nå skal jeg følge opp med samferdselsministeren slik at han får instruere Jernbanedirektoratet i denne saken. Står dette ved lag er det rett og slett en ignorering av et samlet storting og de intensjonene som lå klart i vedtaket. Jeg reagerer også på vegne av togselskapet SJ og hele tog-Norge som nå endelig hadde fått et positivt signal etter mange nederlag denne høsten, sier Tor Andrè Johnsen fra FrP Innlandet.