
-Vedum vil ikke kutte avgifter for vanlige folk!
Her snakker han om hva regjeringen skal gjøre til høsten og skryter av strømstøtten de har laget. Sylvi Listhaug er ikke veldig imponert.
- Strømstøtten regjeringen har laget monner lite. Folk betaler fortsatt skyhøyt over normalen hver måned, selv etter strømstøtten. Næringslivet får ikke en krone i støtte. FrP har foreslått makspris på strøm, det hadde virkelig gjort en forskjell. Men det stemmer regjeringspartiene og Høyre ned, sier Listhaug.
Til Dagbladet snakker Vedum om at han fortsatt følger med på drivstoffprisene hver dag og at regjeringen vurderer å gjøre noe til høsten. Noe avgiftskutt for vanlige folk kan vi likevel se langt etter. Vedum uttaler at det er veldig dyrt å kutte avgiften for alle, derfor snakker han om å se på grunnavgiften på anleggsdiesel.
- Å redusere grunnavgiften på anleggsdiesel er positivt for næringslivet som nå er knallhardt rammet. Men det vil ikke hjelpe vanlig folk. I dette intervjuet får vi vite at han og regjeringen ikke kommer til å gjøre noe for vanlige folk. Bare på momsen har Vedum håvet inn 9 milliarder ekstra på drivstoff. Frp har foreslått å fjerne alle avgifter som vil redusere prisen pr liter med 7-8 kroner. Dette stemmer Ap, Sp og Høyre også ned, fortviler Sylvi Listhaug.
Selv om Regjeringen nekter å hjelpe vanlige folk, så er det lite som tyder på at vi ikke har penger. Mens vanlige folk blir fattigere strømmer milliardene inn i statskassen fra olje, gass og strøm for å nevne noe. Det mangler heller ikke på pengebruk. I det siste har regjeringen lovet enorme summer til både gode og mindre gode tiltak. I går kom nyheten om at regjeringen øker støtten til Ukraina.
- Det er flott at regjeringen øker støtten til Ukraina, det støtter vi 100 prosent. Men tidligere denne uken lovet regjeringen 4 milliarder til en batterifabrikk. Bøndene fikk over 10 milliarder, noe som blant annet fører til at matvareprisene fra i dag ble vesentlig høyere. Nylig kom «Veikart for grønn industrivekst» som sikkert vil koste milliarder. Det er tydeligvis mer enn nok penger til alle mulige formål, milliardene renner ut. De eneste som ikke får hjelp, er vanlige folk som sitter igjen med regningen for økte drivstoff- og matvarepriser, som kommer i tillegg til de skyhøye strømprisene, sier Listhaug.
Sylvi husker godt regjeringen snakket om at målet deres var å øke folks kjøpekraft. Det er vanskelig å se at noen av regjeringens tiltak støtter opp under dette målet.
- Hvordan kan det ha seg at regjeringen har ubegrenset med penger til alle mulige formål, men ikke en krone til å senke drivstoffavgiftene, innføre makspris på strøm og halvere matmomsen som Frp har foreslått. Folk gjennomskuer dette. Nå er det på tide å stille opp for vanlige folk som er bekymret for sin økonomiske fremtid og redusere avgiftene, avslutter Listhaug.