Vår politikk
Soldat i giv akt, med ryggen til kamera. Foto.
© FrP

Vil ha gransking av varslingssaker

Fremskrittspartiet vil ha en uavhengig gransking av varslingssakene i Forsvaret.

– Hvordan en rekke varslingssaker har blitt håndtert i Forsvaret tyder på en uakseptabel kultur. Det etterlatte inntrykket er at en gjør alt for å legge lokk på sakene, at varsler mot ledere ikke får noen konsekvenser og der det ikke får reelle konsekvenser for de som står bak overgrep mot sine medsoldater, sier partileder Sylvi Listhaug.

Sylvi Listhaug ber forsvarsministeren redegjøre for situasjonen og hvordan det skal ryddes opp.

Ber om redegjørelse fra statsråden

Onsdag sendte hun et brev og ba om at forsvarsminister Bjørn Arild Gram (Sp) kommer til Stortinget før sommeren for å redegjøre for situasjonen og hva departementet vil gjøre for å rydde opp.

– Denne formen for behandling av varsler og personell skal ikke forekomme, og det skader både ofrene og rekrutteringen til Forsvaret. Det er derfor helt nødvendig at det settes ned en uavhengig granskingskommisjon som gransker alle forhold rundt forvaltningen av og oppfølgingen av varsler og personellbehandling i Forsvaret.

Det er NRK som har avslørt over 70 varslingssaker om maktmisbruk i Forsvaret.