
Staten blir rik og resten av oss blir fattigere
– Regjeringen svikter bedriftene og folk flest i en tid det mange sliter med å få endende til å møtes. Det er uforståelig at ikke regjeringen signaliserer at de vil redusere drivstoffavgiftene, sier partileder Sylvi Listhaug.
– Skjønner ikke hvor alvorlig situasjonen er
Det første Arbeiderpartiet og Senterpartiet gjorde da de kom i regjering var å øke avgiften på bensin og diesel. Samlet sørget de for de største skatte- og avgiftsøkningene på 20 år.
– Det virker ikke som de skjønner hvor alvorlig situasjonen er for mange bedrifter som er avhengig av å bruke mye drivstoff. Mange er nå redd for at bedriften vil gå konkurs om dette fortsetter. Dette skjer samtidig med at statskassen flommer over av olje, gass og strøminntekter. Staten blir rik og resten av oss blir fattigere, sier Listhaug.
Avgiftskutt stemt ned i Stortinget
Torsdag foreslo FrP at Stortinget skulle hastebehandle et forslag om å fjerne den såkalte veibruksavgiften og den særnorske Co2-avgiften på drivstoff. Det ville gitt om lag åtte kroner lavere pumpepris på bensin og sju kroner lavere pumpepris på diesel. Men Stortingsflertallet ønsket ikke avgiftskutt nå.