Eiendom og bolig

Regelstopp og avgiftskutt vil gjøre det enklere å komme seg inn på boligmarkedet

Stadig nye regler og krav bremser boligutbyggingen, mener boligpolitisk talsperson i FrP, Rune Midtun. Fremskrittspartiet krever nå full stans i nye byggekrav for å få fart på boligbyggingen, og lavere avgifter for å gjøre det enklere å komme seg inn på boligmarkedet.

Boligbyggingen i Norge er på sitt laveste nivå siden krigen, og mange sliter med å komme seg inn på boligmarkedet. Fremskrittspartiets mener regjeringen bremser utviklingen med nye regler og høye avgifter.

– Regjeringen snakker om 130 000 nye boliger innen 2030. Det er et fint mål, men det blir kun med praten hvis det samtidig innføres stadig nye regler og krav som bremser utbyggingen, sier Rune Midtun, boligpolitisk talsperson i Fremskrittspartiet.

Regelstopp for nye byggekrav

Midtun mener at stadig flere tekniske krav, klimahensyn og detaljstyring gjør det dyrere og mer tidkrevende å bygge boliger. For å få fart på boligbyggingen foreslår derfor Fremskrittspartiet en regelstopp for nye krav og forskrifter i fem år, samt en omfattende forenkling av plan- og bygningsloven.

– Vi har fremmet forslag om å fjerne hjemmel som gir kommunene mulighet til å stille klimakrav for å begrense utslipp fra byggeplasser. Regjeringen sin politikk om utslippsfrie byggeplasser er sterkt fordyrende og fungerer som en byggebrems, sier Midtun.

Han mener at kommunene må gis større frihet til å utvikle egne boligområder, uten unødvendig innblanding fra staten og fylkeskommunen.

– Vi ser nå at byggebransjen sliter. Antall igangsatte boliger er dramatisk lavt, og mange prosjekter stoppes på grunn av byråkrati og uforutsigbare kostnader, forteller Midtun.

Kutt i avgifter og offentlige kostnader

Samtidig ønsker Fremskrittspartiet også å gjøre det rimeligere for folk å kjøpe og eie bolig. Derfor foreslår partiet å fjerne dokumentavgiften, kutte eiendomsskatten og redusere offentlige kostnader knyttet til boligbygging og eierskap. Rune Midtun har nå utfordret Arbeiderpartiet til å bli med på tiltak som faktisk vil gjøre det enklere å komme seg inn på boligmarkedet.

– Nå kan Arbeiderpartiet snu seg mot Fremskrittspartiet, og vi kan få dette reversert så snart som mulig, sier Midtun.