
FrP støtter ikke boikott eller handelsforbud mot israelske bosetninger
Himanshu Gulati, nestleder i utenriks- og forsvarskomitéen for FrP, er også tydelig på at FrP har uttalt seg kritisk flere ganger når Israel til tider har gått alt for langt i sine militære operasjoner, og at FrP har uttalt seg kritisk til utvidelsene av de israelske bosetningene på Vestbredden, senest i august i år.
– At vi støtter Israels rett til å forsvare seg betyr ikke at vi støtter alt den israelske regjeringen gjør, og vi har også sagt ifra om at Israel til tider har gått altfor langt i sine militære operasjoner. Selv om konflikten i Midtøsten er verdens mest komplekse konflikt, og er som alle andre konflikter i verden ikke "svart-hvitt", så er det ingen tvil om at bosetningene gjør det vanskeligere å få til en tostatsløsning som har vært Norges linje i flere tiår, sier Gulati.
Norge har tradisjonelt hatt en politikk som har gitt tillit både hos israelerne og palestinerne, men Gulati mener at Ap-regjeringens utenrikspolitiske linje de siste årene har beveget seg bort fra prinsippene om å få til en tostatsløsning, og dermed svekket Norges mulighet til å skape troverdighet og tillit blant alle parter i Midtøsten.
Handelsforbud løser ikke konflikten
Konkret viser Gulati til regjeringens beslutning om å anerkjenne Palestina i 2024, og regjeringens nye lovforslag om å innføre handelsforbud mot israelske bosetninger, som eksempler der regjeringen tar en tydelig side i Midtøsten-konflikten.
– FrP mener at målet må være en fredsløsning mellom israelerne og palestinerne, som ender i en tostatsløsning. En løsning kan imidlertid kun oppnås gjennom forhandlinger mellom partene og reelle endringer på bakken, og i løpet av de siste årene har vi sett flere normaliseringsavtaler og andre eksempler på samarbeid mellom Israel og flere arabiske land, der mange arabiske land for første gang har anerkjent staten Israel, noe som var utenkelig for bare noen få år siden. Dette viser at fred og samarbeid er mulig dersom det er vilje på begge sider, sier Gulati.
– Det er uten tvil terrororganisasjonen Hamas som startet denne krigen med det verste angrepet på jøder siden holocaust, og det bør være i alles interesse at de fredsforhandlingene som pågår nå, initiert av USA, lykkes slik at de humanitære forholdene kan forbedres og at uskyldige sivile på begge sider slipper å lide mer under krigens grusomheter. At Norge skal være pådriver for boikott eller handelsforbud mot én av partene i konflikten løser ingenting, og vi må la fredsforhandlingene gå sin gang. Norge har dessuten utspilt sin rolle i Midtøsten for lenge siden, fortsetter Gulati.
– Vi støtter ikke boikott eller handelsforbud mot israelske bosetninger, fordi boikott av israelske varer løser ikke de grunnleggende, bakenforliggende årsakene til konflikten i Midtøsten, fortsetter Gulati.
Handelsforbudet er ikke symbolpolitikk
Gulati mener at regjeringens lovforslag ikke er symbolpolitikk, selv om handelen med israelske bosetninger antas å være svært beskjeden, men et handelsforbud kan få store konsekvenser for Norges forhold til Israel og andre allierte på lengre sikt.
I regjeringens høringsnotat skriver regjeringen at visse råvarer ikke vil rammes av forbudet, som for eksempel appelsiner som det dyrkes mye av i bosetningene. Dette er viktige eksportvarer. Gulati mener derfor at det er spesielt at regjeringen bruker tid og ressurser på å potensielt sette det bilaterale forholdet til Israel og andre viktige allierte til Norge på spill, når viktige eksportvarer ikke rammes av handelsforbudet i utgangspunktet.
Avslutningsvis trekker Gulati frem at det er god grunn til å stille spørsmål ved hvilke konsekvenser et handelsforbud kan få for de om lag 17.600 palestinere som i dag arbeider i de israelske bosetningene, dersom flere og flere vestlige land slutter seg til å innføre handelsforbud. For mange palestinere er arbeid i Israel og israelske bosetninger en viktig inntektskilde.



