Det viktigste først

Fremskrittspartiet prioriterer det viktigste først. Vi foreslår flere kutt i offentlig sektor, slik at vi kan kutte i skatter og avgifter for å hjelpe folk og bedrifter som sliter.
Skatte- og avgiftslettelser vil bidra til vekst i privat sektor, som er grunnlaget for å holde samfunnet i gang. Vi vil slippe skaperkraften fri og sørge for at verdiene blir igjen i lokalsamfunnene hvor de skapes, i stedet for å bli en del av pengebingen til finansministeren.
Kutt i offentlig sektor
Fremskrittspartiet legger til grunn at det er mulig å effektivisere driften av offentlig sektor. Derfor vil vi ha en avbyråkratiseringsreform som øker bevisstheten rundt hvordan staten bruker dine og mine skattepenger. For 2024 foreslår vi at etatene med unntak av sykehusene skal kutte budsjettene med en prosent.
Vi ønsker å legge ned fylkeskommunen, fordi vi mener det er nok med to forvaltningsnivåer i Norge. Fylkeskommunen bør legges ned når dagens valgperiode er over i 2027. Vi starter derfor nedtrappingen med å kutte budsjettene med en milliard.
Vi vil også fjerne statsforvalterne, som tidligere het fylkesmenn. Oppgavene som fylkeskommunen og statsforvalterne har kan flyttes til kommuner og staten.
Det viktigste først
Fremskrittspartiet kutter i klimatiltak som bare har symbolsk verdi, som for eksempel C02-fangst- og lagringsprosjektet Langskip. Vi kutter også i bistandsbudsjettet og vil bruke mindre på mottak og integrering av flyktninger, fordi vi mener det ikke skal vær mer attraktivt å komme til Norge enn våre naboland.
Den spesielle situasjonen med krig i Europa og kraftig prisvekst gjør at vi velger å hjelpe folk og bedrifter gjennom skatte- og avgiftskutt.
Pengebruk
Regjeringen bommet grovt på sine anslag i statsbudsjettet for 2023. I budsjettet for 2024 har de valgt å øke pengebruken med 100 milliarder kroner. Det er stor usikkerhet knyttet til regjeringens anslag også for 2024 og Fremskrittspartiet har valgt å legge seg på om lag samme nivå på oljepengebruk som regjeringen. En marginal økning på ca. 2 milliarder er langt mindre enn de siste års endringer gjennom budsjettåret.
Det er lite hensiktsmessig å bruke tid på en diskusjon om marginale endringer i oljepengebruken. Det er viktigere å gjøre noe med årsakene til at oljepengebruken er høy og at Norge blir stadig mer avhengig av olje i en økonomi hvor det offentliges andel av verdiskapingen er på verdenstoppen. Langtidsvirkningene av Fremskrittspartiets budsjett vil snu en utvikling som ikke er bærekraftig over tid.
Vi mener også det er mulig å ta ut større utbytte fra Statkraft og Argentum, enn hva regjeringen legger opp til.
| Inndekning | |
|---|---|
| Økt utbytte Statkraft | -14 000 000 000 |
| Økt utbytte Argentum | -4 000 000 000 |
| Samfunnsøkonomisk effekt av redusert innvandring | -3 850 000 000 |
| ABE-kutt 1 % | -3 000 000 000 |
| Økt oljepengebruk | -2 363 347 000 |
| Sum sentral inndekning | -27 213 347 000 |