
Skatt og avgift
Dette er våre kutt for å stanse sløsingen
I våre alternative budsjetter peker vi ut en ny kurs for Norge der vi stanser sløsingen med skattebetalernes penger, og heller prioriterer det viktigste først – helse, forsvar, justis og samferdsel. Vi vil også sikre helt nødvendige skatte- og avgiftslettelser slik at folk får beholde mer av sine egne penger.
Derfor reduserer vi inntektsskatten for lave og middels inntekter ved å øke personfradraget til 150.000. I tillegg vil vi redusere drivstoffavgiftene, halvere momsen på mat og sikre at ingen betaler mer enn 50 øre per/kWt (inkl. mva.) for strømmen.
Vi prioriterer også å kutte om lag en tredjedel av formuesskatten på ett år, med et klart mål om å fjerne formueskatten i sin helhet.
Totalt foreslår vi rundt 60 milliarder i skatte- og avgiftslettelser fordi vi mener det er riktig at folk og bedrifter skal få beholde mer av sine egne penger.
For å finansiere dette må det selvsagt kuttes på utgiftssiden – en øvelse de andre partiene synes helt å ha glemt.
Dette vil vi kutte:
Bistand
Subsidier til grønn industri
Innvandring- og integrering
Byråkrati
Kultur- og medier
Netto kutt på 30,1 milliarder kroner på de forskjellige departementene (Totale kutt 50,6 milliarder kroner, satsinger på 20,5 milliarder, netto 30,1)
Økte utbytter og effektivisering
Vi øker utbyttene fra Statkraft, Argentum og Folketrygdfondet og legger inn et effektiviseringskrav til offentlig sektor som totalt beløper seg til 11,0 milliarder kroner. I tillegg mener vi det er rom for å bruke noe mer oljepenger – særlig om pengene brukes i tråd med intensjonen i handlingsregelen som lister opp følgende tre områder oljepengene bør brukes på: vekstfremmende skatte- og avgiftslettelser, infrastruktur og forskning. Det vil ifølge SSB i liten grad påvirke inflasjonen og renten.