Eldre ektepar på tur i skog kledd i høstfarger. Foto.
© Colourbox

Alle pensjonister fortjener å beholde hele pensjonen sin

Det er urimelig at pensjonister som er gifte/samboere får redusert sin pensjon bare på grunn av at de bor sammen (såkalt avkortning).

De andre partiene forsvarer dette med begrunnelse i at gifte pensjonister kan dele på utgifter og derfor trenger de ikke like mye i pensjonsinntekter. Det samme har flere aviser hevdet, deriblant VG, når de har kritisert FrPs gjentatte forslag om å fjerne avkortning av pensjoner. Vi mener dette argumentet er helt urimelig og derfor vil vi fortsatt jobbe for at gifte og samboende pensjonister skal få utbetalt hele pensjonen.

Tenk over det. Har du noen gang møtt en politiker eller journalist som ville akseptert at de får redusert lønn dersom de er gifte eller samboende? Neppe. Så hvorfor i all verden mener de at pensjonister skal akseptere det?

Det er feil å straffe folk økonomisk når de velger å dele livet med andre. La pensjonistene beholde pensjonen uten slik avkortning!

"Pensjonen skal reguleres som lønnsveksten. Det er også feil å straffe folk økonomisk når de velger å dele livet med andre

Tor André Johnsen, 1. kandidat Hedmark valgdistrikt

© FrP

Opparbeidet pensjon skal ikke avkortes på grunnlag av inntekt, sivil status, eller boforhold. Fremskrittspartiet vil fortsette arbeidet med å fjerne den gjenværende avkortningen. Fremskrittspartiet vil:

  • sikre ytterligere harmonisering av pensjonsregler for offentlig og privat virksomhet
  • at pensjonssystemet skal sikre at det er lønnsomt å stå lenger i arbeid
  • fjerne underreguleringen av pensjoner og sikre at pensjoner gis reell kjøpekraftsutvikling, så lenge lønnstakere ellers får det
  • fjerne avkortning av alderspensjon for gifte og samboende pensjonister
  • avvikle supplerende stønad for de med kort botid
  • sikre at flest mulig opptjener pensjonsrettigheter i tråd med forutgående arbeidsinntekt
  • innføre en mer realistisk gradering for å komme inn i uføreordningen
  • at ingen under 40 år skal gis varig uførestønad, med mindre det er helt åpenbart at de aldri vil kunne delta i arbeidslivet
  • sikre unge som står i fare for å havne på uføretrygd, veiledning og oppfølging
  • arbeide for å øke tilleggspensjonsopptjeningen for dem med ytelsen ung ufør
  • At man skal sikres en minsteytelse å leve av, uavhengig av tidligere inntekt
  • at arbeidsavklaringspenger skal sikre inntekt under midlertidig behandling og avklaring mot arbeid
  • at pleiepenger skal sikre økonomisk trygghet for familier med alvorlig syke barn

Det er viktig at pensjonen skal reguleres som lønnsveksten. Eldre mennesker har jobbet hardt gjennom et langt liv og bidratt til å bygge landet. Mange sitter igjen med en beskjeden pensjon. Da skulle det bare mangle at de også får beholde litt mer av inntekten på sine eldre dager.

Støtt oss i kampen for de eldre og økte pensjoner. Stem FrP og stem på meg, slik at Frp får nok stemmer den 13. september til at vi kan få rettet opp dagens urettferdige pensjonspolitikk.

Det er ditt valg! Ha et godt valg. Stem FrP!