
Samferdsel
Regjeringen setter LOs interesser foran togreisende
Bård Hoksrud, FrPs leder i transport og kommunikasjonskomiteen, er ikke overrasket over at ESA åpner sak mot Norge om Sørlandsbanen. Han mener regjeringen sitt behov for å tilfredsstille fagbevegelsen før valget har trumfet både å gi togreisende et godt tilbud og en klar juridisk advarsel fra Jernbanedirektoratet.
– Samferdselsministeren har med viten og vilje ført Norge mot et sannsynlig nederlag i EFTA-domstolen. FrP advarte mot at dette kom til skje tidligere i år, for den juridiske advarselen fra Jernbanedirektoratet om å gi VY strekningen uten konkurranse var veldig tydelig. Regjeringen er åpenbart mer opptatt av ideologi og å tilfredsstille ledelsen i LO før et valg enn å gi togkundene et godt og troverdig transporttilbud, sier Hoksrud.
– VY sliter allerede med å gi deres kunder i dag et godt tilbud, og er blant landets minst populære transportselskap. Direktetildelingen av nye strekninger til VY føyer derfor seg inn i rekken av grep fra regjeringen som jeg frykter vil gjøre jernbanen enda mindre attraktiv som et transportalternativ for mange reisende, sier Hoksrud.